2024 YKS Başvurusu Nasıl Yapılır

2024 YKS Başvurusu Nasıl Yapılır
OY KULLAN
Bu Paylaşımı Oyla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

2024 YKS Başvurusu Nasıl Yapılır, 2024 yks başvuruları, yks başvuru ücreti ne kadar, yks sınav klavuzu indir, ösym ais, ösym aday işlemleri sistemi giriş

2024 YKS Başvurusu Nasıl Yapılır

2024 YKS Başvurusu 12 Şubat 2024 tarihinde başladı. Başvurular 16 Şubat 2024 tarihine kadar devam edecek. Sınava girecek olan adaylar, her bir sınav için (TYT, AYT, YDT) 50 TL ödeyecek. TYT sınavı 15 Haziran 2024 tarihinde, AYT ve YDT sınavları 16 Haziran 2024 tarihinde yapılacak. ÖSYM 15 dakika kuralı, üniversite sınavlarında geçerli.

YKS ücreti hangi bankaya yatırılacak?

2024 YKS ücreti, Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı; Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler; ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.); ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi (https://odeme.osym.gov.tr/) yatırılıyor.

ÖSYM AİS sayfasına gitmek için tıklayın

2024 YKS kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı

Sınava girecek olan adaylar, YKS kılavuzunda gerek sınava dair başvurularının gerek sınava dair bilgileri görebiliyor. 

Kılavuz sayfasına gitmek için tıklayın

ÖSYM YKS merak edilen sorular ve cevaplar

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, üniversite sınavına girecek olan adaylar için merak edilen sorulara cevap verdi. Kurum tarafından yayınlanan sorular ve cevaplar sayfasına gitmek için tıklayınız

YKS Başvurusu Nasıl Yapılır

yks basvuru nasil yapilir
ÖSYM YKS başvurusu

YKS (TYT Ve AYT) Nedir?

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2018 yılında ilk kez düzenlenmiş ve sınav içerisinde yer alana test grupları ise birinci oturum olan TYT yani Temel Yeterlilik Testi, ikinci oturumu olan AYT yani Alan Yeterlilik Testi, 3’uncu ve son oturum olan Yabancı Dil Sınavı şeklinde sıralanmıştır.

TYT Nedir (1.Oturum)

YKS sınav sisteminde yer alan 1.oturumun adı TYT’dir. Adayların burada sınavın adında da anlaşılacağı gibi Temel Yeterlilik düzelyleri ölçülecektir. Bu sınavda adaylara Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimler test gupları içerisinde yer alan sorular sorulacaktır. Sınavda toplam 120 soru sorulacak ve adayalara 135 dakika verilecektir.

AYT Nedir (2.Oturum)

Adaylar üniversitelerin lisans bölümlerini bu sınav sonucuna göre tercih edebilecekler. Tercih yapabilmek için ise AYT sınavından 180 ve üzeri puan almaları gerekmektedir. Adaylara bu sınavda ise Türk Edebiyatı Ve Sosyal Bilimler 1, Matematik , Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri Test gruplarında yer alan sorular sorulacaktır. Sınavda toplam 160 soru sorulacak ve adayalara 180 dakika verilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

MBA - Model Bilimler Akademisi. Tüm hakları saklıdır.