Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar ve iş adamları 2024

Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar ve iş adamları 2024
OY KULLAN
Bu Paylaşımı Oyla!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar iş adamları 2024. Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar

Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar

Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar 2024, burs veren vakıflar internetten başvuru, online burs başvurusu devam eden kurumlar, üniversite burs başvuruları 2024, burs veren iş adamları

Yeni üniversiteyi kazanan adaylar için burs bulabilmek en büyük ihtiyaçlardan biri. Kredi Yurtlar Kurumu bursları herkese çıkmayabiliyor ve 4 yıl faiziyle beraber üniversite biter bitmez yüksek bir bütçeyle ödenmesi gerekiyor. Bazen çıksa da şehir dışında okuyan öğrenciler için yeterli olmayabiliyor. Peki 2024 üniversite karşılıksız burs veren kurumlar ve iş adamları hangileri? Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar

BURS RAPORU

Tüm fakülteler arasında ise tıp fakültesi tüm burs alanların yüzde 14’ünü oluşturarak en fazla burs alan fakülte oldu. En fazla bursu İstanbul Üniversitesi alırken, sahip olduğu öğrenci sayısına oranla en fazla burs ise Boğaziçi Üniversitesi’nin. Rapora göre, burs verilen öğrencilerin yüzde 65’i kadın öğrenciler olurken, yüzde 35’ini ise erkek öğrenciler oluşturdu. Hakkari 5 kişiyle en az burs verilen şehir olurken, onu sırasıyla 13 öğrenciyle Tunceli ve 14 öğrenciyle Bitlis izledi. İstanbul ise fazla burs verilen şehir oldu.

Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar

ÖĞRENCİLERE BURS VEREN KURUMLAR ve İŞ ADAMLARI

Hangi kurumlar ve iş adamları üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veriyor? Konu ile ilgili en kapsamlı yazı dizisi burada.

Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi Bursu

Limak Vakfı’nın desteğiyle yürütülen Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi kapsamında devlet üniversitelerinin bilgisayar, çevre, elektrik – elektronik, endüstri, inşaat ve makine mühendisliği bölümlerinde okuyan kız öğrencilere burs veriliyor. Ayrıca öğrencilere sertifika programları, online İngilizce dil eğitimi, mentorluk desteği, staj ve istihdam imkânı gibi fırsatlar da sunuluyor. Başvurular, eylül-ekimde alınacak. Toplam 9 ay boyunca, aylık 600 TL burs ödenecek.

Şimdiye kadar 110 öğrenciye destek bursu, 80 öğrenciye staj desteği verildi.

Limak Vakfı Desteği

•  Üniversite eğitimi süresince öğrenim bursu,
•  Limak ve sektördeki farklı kuruluşlarda staj imkanı,
•  Gönüllü kadın mühendislerimiz aracılığıyla mentorluk desteği,
•  21. yüzyıl becerileri olarak adlandırılan; iletişim, takım çalışması, yaratıcılık, ilişki yönetimi, karar alma gibi konularda yetkinlikler kazanması amacıyla PERYÖN Akademi ile birlikte geliştirilen “Mühendislikte Liderlik Sertifika Programı”na katılım imkanı,
•  Online sertifikalı İngilizce eğitimi,
•  İhtiyaçlar çerçevesinde, Limak ve sektördeki farklı kuruluşlarda istihdam imkanı bulunuyor

İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI BURSU

http://www.isov.org.tr/ / 0212 293 54 18

İstanbul Sanayi Odası Bursu sadece İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde bulunan eğitim kurumlarının öğrencilerine burs veriliyor. Burs için ilgili üniversitelerin mühendislik fakültelerinde öğrenim görme şartı var. Burs ücreti 450 TL civarında. Başvurular 1-30 Eylül arasında ‘isov.org.tr’den yapılacak.

Eylül’de başvurular alınıyor. Karşılıksız olarak veriliyor. Dilekçe ile başvuru yapılıyor, uygun adaya burs veriliyor. Tel: (0212) 293 54 18

İSTANBUL TİCARET ODASI BURSU

Tel: (0212) 455 60 52 / ito.org.tr

İstanbul’daki devlet üniversitelerinin lisans öğrencileri ve ÖSYM tarafından yüzde 100 bursla vakıf üniversitelerine yerleşen öğrencilere burs veriliyor. Burs miktarı 665 TL. 9 ay boyunca burs veriliyor. Başvurular eylülde ‘ito.org.tr’de açıklanacak.

İTO, İstanbul il sınırları içerisindeki devlet üniversitelerinin ekonomi ile ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilere burs veriyor. Burs alabilmek için çeşitli yaş sınırları aranıyor. Öğrencinin başka bir yerden burs almaması koşulu da var. Geri ödemesi yok. Ara sınıf ise alt sınıftan dersinin olmaması gerekiyor. Özel üniversite ve ikinci öğretimde okuyan öğrencilerin başvuruları kabul edilmiyor. Her yıl Ekim-Kasım aylarında başvuru yapılabiliyor.

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ BURSU

https://ticaret.edu.tr/tr/Sayfa/Universitemiz/Mevzuat/UniversitemizMevzuati/Yonergeler/BursYonergesi / 444 0 413

1 yılı 3.5 not ortalaması ile bitiren öğrenci, sonraki yılı başarı bursuyla okuyor. Yarışmalarda Türkiye’yi temsil edip derece alanlara spor bursu veriliyor.

ANADOLU VAKFI BURSU

anadoluvakfi.org.tr

Farklı kurumlardan alınan burslar buradan burs alınmasına engel değil. Burs 9 ay süresince aylık olarak veriliyor. Burs başvuruları, her yıl 1-30 Eylül arasında online (anadoluvakfi.org.tr) olarak yapılıyor.

SEMA YAZAR VAKFI BURSU

Telefon: 0312 440 16 16 / semayazar.org.tr

Sadece Ankara’daki devlet üniversitelerinin öğrencilerine burs veriliyor. Ara sınıfta okuyan öğrencilerin burs başvurusu kabul edilmiyor. Burs başvuru tarihi ve miktarı eylülde ‘semayazar.org.tr’de yayınlanacak.

SAĞLIK VE SOSYAL YARDIM VAKFI BURSU

ssyv.org.tr / 0 312 435 13 46 

Aylık 400 TL burs veriliyor. Vakfın bursuna sadece tıp, eczacılık, hemşirelik, diş hekimliği ve sağlık bilimleri fakültelerinde okuyan öğrenciler başvurabilecek. Başvurular, belirtilen tarihlerde ‘ssyv.org.tr’den yapılabilecek. Burs başvurusu 19 Ağustos-13 Eylül tarihleri arasında.

ÇELİKEL EĞİTİM VAKFI BURSU

https://celikelegitimvakfi.org/tr/ 0 (216) 636 2000

Başvurular celikelegitimvakfi.org yapılıyor. İstanbul’daki devlet veya vakıf üniversitelerinin lisans programlarını tam burslu kazanan başarılı öğrenciler burstan yararlanabiliyor. Aylık burs miktarı 700 TL olup, 12 ay veriliyor. Burs başvuruları 3 Eylül’de sona erecek.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BURSU

https://www.vgm.gov.tr/ 0 (312) 415 50 00

Anne veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere öncelik tanınıyor. Başvurular, sadece ‘vgm.gov.tr’den yapılabilecek. Başvurular, 15 Eylül-30 Ekim arasında yapılacak. 8 ay boyunca aylık 250 TL ödenecek.

ÇAĞDAŞ EĞİTİM VAKFI BURSU

http://www.cev.org.tr/ / 0212 297 69 79

Başvurular, ‘cev.org.tr’den alınıyor. İstanbul’daki devlet ya da vakıf üniversitelerinde yüzde 100 burslu okuyan, geliri düşük öğrencilere burs veriliyor. Burs başvuruları 30 Eylül’de sona erecek.

Burs Başvuru Koşulları:

• Ailenin mali durumunun yeterli olmaması

• Şubemizin bulunduğu illerdeki devlet üniversitelerinde okuyor olmak (1.sınıf öğrencilerine öncelik verilecektir.)

• Başarılı olmak

• Çağdaş değerlere sahip Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı olmak

• Öğrenim – Harç Kredisi ve Başbakanlık Bursu dışında burs almıyor olmak

• Sigara içmiyor olmak

Not: Anne veya babası vefat etmiş, çok kardeşli ve okuyan kardeş sayısı fazla olan öğrenciler burs için öncelikli olacaktır.

VEHBİ KOÇ VAKFI BURSU

www.vkv.org.tr/egitim/bursaciklama.html 0216 531 00 00

Burs tutarı aylık 625 TL. 10 ay süre ile verilen burs, sadece belirlenen devlet üniversitelerinde (Akdeniz, Atatürk, Boğaziçi, Dokuz Eylül, Fırat, Gaziantep, Harran, İstanbul Teknik, Marmara-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Atatürk Eğitim Fakültesi- Mersin, Muğla Sıtkı Koçman, Ondokuz Mayıs, ODTÜ, Selçuk, Uludağ ve Van 100. Yıl) okuyan öğrencilere veriliyor. Başvurular www.vkv.org.tr adresinden yapılacak. Başvurular, 2-30 Eylül arasında vakfın web sitesi üzerinden yapılacak.

Maddi gücü yetersiz ama yetenekli gençlere eğitimde fırsat eşitliği yaratmak. Vakıf bu nedenle, “okumaya hevesli gençler”i 1969 yılından bu yana verdiği eğitim burslarıyla desteklemekte ve onların topluma yararlı olmalarına imkan sağlamaktadır. Vehbi Koç Vakfı 2017 sonu itibarıyla 40 bine yakın öğrenciye burs vermiştir.Nitelikler Meslek lisesi ve üniversite ağırlıklıdır. Her Alanda Öncü…Vakıf bugüne dek kamu ve özel kuruluşlar arasında üniversite öğrencilerine en yüksek tutarda burs veren kuruluş olmuştur.

KYK KREDİSİ VE BURSU

http://www.kyk.gov.tr/ / 0312 363 87 70

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) hem kredi (geri ödemeli) hem de karşılıksız burs veriyor. KYK burs ve kredi başvuruları ekim ayında e-devlet aracılığı ile yapılıyor. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep ediliyor. KYK, burs alan öğrenciye kredi, kredi alan öğrenciye ise burs vermiyor.

TÜBİTAK BURSU

http://www.tubitak.gov.tr / 0312 468 5300 / 444 6690

Burstan, TÜBİTAK’ın belirlediği alanlara yerleşen öğrencilere veriliyor. YKS sınavında belirli bir sıralama şartı isteniyor. Başvurular ekimde başlıyor. Aylık burs miktarı 750 TL ile 2 bin TL arasında. Ulusal Bilim Olimpiyatları ve Uluslararası Proje Yarışması’nın sonucuna göre ÖSYM kılavuzunda belirtilen bölümlere yerleşen öğrencilere de aylık 1750 TL ile 5 bin TL arasında burs imkanı tanınıyor.

SABANCI VAKFI BURSU

http://www.sabancivakfi.org / Tel :+90 (212) 385 88 00

Burs ücreti aylık 600 TL. Sadece Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul, İstanbul- Cerrahpaşa, İTÜ, Marmara, ODTÜ ve Yıldız Teknik üniversitelerinde okuyan öğrencilere burs veriliyor. Burs, üniversiteye girişle başlayıp mezuniyete kadar sürüyor.

Burs, yükseköğrenim süresince her yıl 9 aylık bir süre için ve geri ödeme yükümlülüğü ile veriyor. Geri ödeme ise, okulunu bitirip, bir işe giren öğrenciden tam bir yıl sonra 24 ay taksitli olarak alınıyor. Tel: (0322) 363 09 88.

TÜRK EĞİTİM VAKFI (TEV) BURSU

http://www.tev.org.tr/ / 0212 217 58 58

TEV’in üniversite öğrencilerine yönelik 2 bursu var. Üniversite sınavında ilk 5 binde yer alan öğrencilere verilen ‘TEV Üstün Başarı Bursu’. Burs aylık 1.400 TL. Diğer bir burs ise başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilen ‘TEV Üniversite Bursu’. Aylık 700 TL. Başvurular 1-22 Eylül’de ‘tev.org.tr’den adresinden yapılabilir.

MEHMET ZORLU VAKFI BURSU

http://www.mzv.org.tr / (0212) 456 20 00 

Devlet ve vakıf üniversitelerinin sadece iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile mühendislik, hukuk, endüstriyel tasarım, matematik, fizik ve kimya bölümlerinde okuyan, başarı ve ihtiyaç kriterini karşılayan öğrencilerine burs veriliyor. Başvurular, burs kapsamındaki üniversitelerin burs ofislerine yapılıyor. Vakıf burs başvurusu almıyor. Burs miktarı eylülde belli olacak. 9 ay ödeniyor. Başvurular www.mzv.org.tr adresinden yapılacak.

Burs Kapsamındaki Üniversiteler

• Akdeniz Üniversitesi
• Anadolu Üniversitesi
• Ankara Üniversitesi
• Atatürk Üniversitesi
• Bilkent Üniversitesi
• Boğaziçi Üniversitesi
• Celal Bayar Üniversitesi
• Çukurova Üniversitesi
• Dicle Üniversitesi
• Dokuz Eylül Üniversitesi
• Ege Üniversitesi
• Fırat Üniversitesi
• Galatasaray Üniversitesi
• Gazi Üniversitesi
• Hacettepe Üniversitesi
• İnönü Üniversitesi
• İstanbul Üniversitesi
• İstanbul Teknik Üniversitesi
• Karadeniz Teknik Üniversitesi
• Kocaeli Üniversitesi
• Koç Üniversitesi
• Marmara Üniversitesi
• Mimar Sinan Üniversitesi
• Namık Kemal Üniversitesi
• Orta Doğu Teknik Üniversitesi
• Özyeğin Üniversitesi
• Pamukkale Üniversitesi
• Sabancı Üniversitesi
• Siirt Üniversitesi
• Trakya Üniversitesi
• Uludağ Üniversitesi
• Yüzüncü Yıl Üniversitesi
• Yıldız Teknik Üniversitesi

21. YÜZYIL EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI BURSU

http://www.yekuv.org/ / 0212 274 15 02

Sadece İstanbul’daki devlet üniversitelerinin öğrencilerine burs veriliyor. Bu yıl lisans öğrencilerine 8 ay boyunca 300 TL burs sağlanacak. Ailesi kırsal kesimde ikamet eden, anne ve babadan birisi veya ikisi de hayatta olmayan başarılı öğrencilere öncelik tanınıyor. Başvurular, 23-27 Eylül arasında vakfın web sitesi (yekuv.org) üzerinden yapılacak.

Amacı ülke çocuklarının, gençlerinin ve tüm insanlarımızın eğitsel, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak olan YEKÜV, başarılı fakat eğitimlerini sürdürürken zorlanan ve her yıl belirlenen şartları taşıyan öğrencilere burs imkanı sunuyor.

TOPLUM GÜNÜLLÜLERİ VAKFI BURSU

http://www.tog.org.tr/ / 0216 321 89 88

Aylık burs miktarı 250-500 TL arasında olup, 10 ay süreyle veriliyor. Burs alan öğrencilerin haftada en az 4 saat ya da ayda en az 16 saat Toplum Gönüllüleri Vakfı bünyesindeki projelerde ve etkinliklerde gönüllü çalışmalar yapması bekleniyor. Kardelenler Bursu, Öğretmen Çocukları Bursu ve Soma Madenci Çocukları Bursu başta olmak üzere farklı burs seçenekleri var. Başvurular, 2 Eylül-2 Ekim tarihler arasında ‘tog.org.tr’den yapılacak. Geri ödemesi yok. Tel: (0216) 321 89 88

ALARKO HOLDİNG BURSU

0212 258 61 20 / https://www.alarko.com.tr

Üzeyir Garih ve İshak Alaton bursları, Alarko Şirketler Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren Destek Vakfı tarafından karşılanıyor. Alarko Eğitim-Kültür Vakfı da burs imkanı sunuyor. Aylık burs geçen yıl 510 TL’ydi. Başvurular, üniversitelerin burs ofislerine yapılacak. İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nde son sınıf veya lisansüstü öğrenim gören 5 öğrenciye Üzeyir Garih Bursu veriliyor. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nden 2, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden 2 ve Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden bir öğrenci olmak üzere, bu üniversitelerde son sınıfta veya lisansüstü öğrenim gören öğrencilere de İshak Alaton Bursu veriliyor. www.alarko.com.tr

BURSLAR, Vakfın kuruluş statüsü ve Mütevelli Hey’et kararı ile 3 kategoride verilmektedir. Bunlar;

1- Üniversite Bursları,

2- Endüstri Meslek Lisesi ve Teknik Lise Bursları,

3- Alarko Mensubu Çocukları Burslarıdır.Vakfımızın vermiş olduğu burslar hakkında detaylı bilgiler, bursların veriliş şekli ve koşulları aşağıdaki başlıklarda belirtilmiştir.

1- Üniversite Bursları

A- Dr. Üzeyir GARİH Bursu İ.T.Ü. Makina Mühendisliği Bölümü son sınıf veya lisans üstü öğrenim gören 4 öğrenci,

B- Alarko Eğitim – Kültür Vakfı(ALEV) Bursu Üniversiteler bazında bölümler;

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu

www.sydtf.basbakanlik.gov.tr / 0312 424 09 47

Açıköğretim Fakültesi dahil olmak üzere üniversitelerde okuyan her öğrenci bu bursa başvurabilir. Başvurular ekim ayının son haftası ile kasım ayının başında yapılıyor.

TEKFEN VAKFI BURSU

http://www.tekfenburs.org/

Başarılı ve maddi ihtiyacı olan öğrencilere öncelik tanınıyor. Burs ödemesi, kasım-mayıs ayları arasında yapılıyor. İlk aya mahsus, aylık burs miktarının iki katı ödeme oluyor. Geçen yıl aylık 650 TL burs ödendi. Yeni dönemde bu tutar revize edilecek. Vakfın belirlediği akademik başarı kriterlerini yerine getiren ve her eğitim öğretim yılının başında kaydını yenileyen öğrenci, mezun oluncaya kadar bursu alıyor. TEKFEN Vakfı için başvurular, 9-22 Eylül arasında online yapılacak. ww.tekfenburs.org

Tekfen Burs hakkındaki detaylı sorularınız için  tekfenburs@tekfen.com.tr adresini kullanabilirsiniz.

BORUSAN KOCABIYIK VAKFI BURSU

www.bkv.org.tr / Telefon: (0212) 705 87 00

İstanbul Üniversitesi, İTÜ, ODTÜ ve Boğaziçi üniversitelerinin mühendislik, işletme ve iktisat fakülteleri ile Uludağ ve Afyon Kocatepe üniversitelerinin hukuk fakültelerinde okuyan öğrencilere burs veriliyor. Öğrenciler 12 ay süreyle burs alıyor. www.bkv.org.tr

Burs Türleri
1.1. Borusan Kocabıyık Vakfı Kaynağından Sağlanan Burslar: Vakfın kaynakları kullanılarak Yönetim Kurulunca belirlenen esaslar çerçevesinde tahsis edilir. Bu bursların türleri aşağıdaki gibidir.
1.1.a. Üniversite Bursu: Yönetim Kurulunca belirlenen esaslar çerçevesinde burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelerde örgün öğrenim programlarında öğrenim gören başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilir.

1.1.b. Yüksek Lisans ve Doktora Bursu: Yönetim Kurulunca belirlenen esaslar çerçevesinde Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olup yurtdışında yüksek lisans eğitimi gören başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilir.
1.1.c. Meslek Lisesi Bursu: Borusan Asım Kocabıyık Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi müdür ve öğretmenlerinden oluşan Burs Komisyonu tarafından belirlenen ve bu okulda öğrenim gören başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilir.
1.1.d. Müzik Bursu: Alanının önde gelen isimlerinden oluşan bir jüri tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde yurtdışında yüksek lisans eğitimi gören başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilir.

1.2. Borusan Kocabıyık Vakfı Dışındaki Kaynaklardan Sağlanan Burslar: Vakıf kaynakları dışında gerçek ve tüzel kişi ya da kurumlar tarafından yapılan “Şartlı Burs Bağışları”ndan, bağış yapanın isteğine göre tahsis edilir. Bu bursların türleri aşağıdaki gibidir:
1.2.a. Bursiyer Adı Belirtilmiş Burslar: İsimleri şartlı bağışçı tarafından belirlenen öğrencilere tahsis edilir.
1.2.b. Özel Burslar: Kocabıyık ailesi fertlerinin Vakıf nezdinde oluşturdukları fonlardan karşılanmak üzere, isimleri aile fertleri tarafından belirlenen öğrencilere tahsis edilir.

ELGİNKAN VAKFI BURSU

Vakfın bursuna İTÜ, İstanbul, ODTÜ, Boğaziçi, Ege, Yıldız Teknik ve Celal Bayar üniversitelerinde okuyan öğrenciler başvurabiliyor. Aylık 400 TL olan burs, 12 ay süreyle veriliyor. Burs başvuruları, eylülün başında burs programında yer alan üniversitelerin burs ofislerine yapılacak. www.elginkanvakfi.org.tr

DARENDELİLER EĞİTİM VAKFI BURSU

https://www.dasev.org/burslar/ + 90 322 359 6344 / + 90 553 887 3057

Başarı kriterleri

 • Yüksek öğrenime yeni kayıt yaptıranlar için: Fakülte veya yüksekokula giriş puan sırasına göre önde olmak, eşit puan alanlarda öncelik verilir.
 • Ara sınıflar için: Genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,0 (100 üzerinden not verilen üniversitelerde en az 60) olup bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak.
 • Zorunlu olmamak kaydıyla, “ vakıf gönüllülüğü” taahhüdünde bulunan öğrencilere öncelik verilebilir.
 • Vakıf ve özel üniversiteler ve Açık Öğretim hariç olmak üzere, milli eğitime bağlı üniversite, akademi ya da yüksek okulların 2, 4, 6 yıllık eğitim veren bölümlerini kazanmış olmak (derece alanlar önceliklidir), okuyor olmak,

Burs Başvurusu İstenilen Evraklar

1.Burs Başvuru Formu

2.Okulu yeni kazananlar için Üniversite Yerleştirme Sınav Sonuç Belgesinin Fotokopisi

3.Ara sınıflar için transcript (not çizelgesi) ve Öğrenci Belgesi,

4.Bağlı olduğu nufus dairesince düzenlenecek olan “Aile Nüfus Bildirgesi Formu”

5.Gelir beyanı ile ilgili olarak;

Anne ve/veya baba çalışıyorsa işyerinden onaylı maaş ya da ücret bodrosu

Anne ve/veya baba tacir, çiftçi, sanayici, serbest meslek sahibi veya esnaf ise Vergi Levhasının fotokopisi

Muafiyete tabi meslek grupları, bu durumlarını ilgili belediyeler, meslek odaları veya vergiden muaf olduğuna dair vergi numarası ile belirtilen kartın ilgili kuruluşlarca tasdikli fotokopisi,

Emekliler için aylıklarını aldıkları Sosyal Güvenlik kurumundan onaylı maaşlarını gösterir belge,

Baba çalışmıyor ve/veya anne ev hanımı ise Emekli Sandığı Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur’a bağlı olmadıklarını gösterir kurumca onaylı belgeler.


6.Öğrencinin oturduğu ev kira ise kira kontratı, lojman ise lojman belgesi

7.Okuyan kardeş varsa okudukları okullardan alacakları öğrenci belgeleri

8.Bursa başvuran öğrencinin ailesinin ikametgah ettiği yeri gösteren anne veya baba adına düzenlenmiş ikametgah belgesi

9.Forma yapıştırılmak üzere 1 adet vesikalık fotoğraf

10.Nüfus cüzdan fotokopisi

https://www.dasev.org/burslar/

Adana Ticaret Odası Bursu

http://www.adana-to.org.tr / 0322 352 00 52

İktisat veya İşletme ve benzeri bölümlerde okuyan yardıma muhtaç öğrencilere burs veriyor.

Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Bursu

http://www.husnuozyeginvakfi.org.tr/ / 0212 217 04 01

TC vatandaşı olan, İstanbul‘da bir devlet üniversitesinde okuyan, ÖSS sonuçlarına göre kendi puan türünde ilk 2000 öğrenci arasında olan, hazırlık veya 1. sınıf öğrencisi olan, mali desteğe ihtiyacı olan üniversite öğrencilerinin eğitimlerini desteklemektedir. Koşulları uyan öğrencilerin, kendi Üniversiteleri‘nin Öğrenci İşleri ve/veya burs ofislerine müracaat ederek burs başvuru formunu temin etmeleri ve gerekli belgeleri eksiksiz olarak tamamlayarak üniversitelerine geri vermeleri gerekmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bursu

http://www.ibb.gov.tr/ / 0212 449 40 00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan çok sayıda öğrenciye eğitim yardımı yapıyor. Ekim ortasından itibaren başvuruları kabul edecek olan kurum, aralık ayından itibaren 7 aylık bir burs programı öngörüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi

http://www.izmir.bel.tr/ / 0232 482 11 70

İzmir‘de bulunan üniversitelerin öğrencilerine burs imkânı sunulmaktadır. Öğrenciler, İzmir Büyükşehir Belediyesi Hemşehri İletişim Merkezi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Yüksek Teknoloji Enstitüsü‘nden başvuru formu temin edebilecekler.

İzmir Ticaret Odası

0232 441 77 77 / https://itb.org.tr/Sayfa/7-basvuru-formlari

Öğrenim bursu karşılıksızdır.

Burs talebinde bulunan öğrencinin;

1. Bir başka kuruluştan burs almaması,

2. Ekonomik desteğe gereksinimi olması,

3. Başarılı bir öğrenim süreci içinde olması ve hiç başarısız dersi bulunmaması,

4. İzmir‘de ikamet ediyor olması veya İzmir‘deki öğrenim kurumlarında öğrenim görmesi gerekmektedir.

Kızılay Gençlik Müdürlüğü

0312 430 23 00

Dernekçe verilmekte olan karşılıksız burs yardımları, sosyal himayeye muhtaç, kendi imkânları ile tahsil hayatlarını devam ettiremeyen öğrencilere verilmekte olup öğrencinin başarılı olması ve sınıfta kalmaması gerekmektedir. Burs almaya hak kazanan öğrenciler sınıflarını geçtikleri ve herhangi bir şekilde öğrenimlerine ara vermedikleri takdirde bursları tahsil hayatları boyunca devam etmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı

http://www.meb.gov.tr/ / 0312 417 50 70

Milli Eğitim Bakanlığı, yükseköğrenim kurumlarının öğretmen yetiştiren fakültelerini ilk beş tercihi içinde yazan ve bu bölüme girmeye hak kazanan öğrencilere dört yıl boyunca her ay karşılıksız burs veriyor.

Sağlık ve Eğitim Vakfı

0212 512 18 78 / https://www.sev.org.tr/

Başvuru Ağustos-Eylül aylarında yapılıyor. Ağırlıklı olarak tıp fakültelerindeki öğrenciler tercih ediliyor ve 3‘üncü sınıftan sonraki öğrencilere veriliyor. Burs alacaklar not ortalamalarına göre seçiliyor.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Bursu

www.yasar.com.tr/vakif / 0232 482 22 00

Üniversitelerde, yüksek ve ortaöğretim kurumlarında okuyan yetenekli, çalışkan, başarılı ancak maddi olanakları kısıtlı öğrencilere, vakfın Öğrenci Burs Yönetmeliği çerçevesinde tamamen karşılıksız burs verilmektedir. Başvurular eylül – ekim aylarında yapılır.

1884 Vakfı Bursu

http://www.1884vakfi.org/ 0 (216) 348 54 90

Başvuru Şartları

 • TC vatandaşı olmak.
 • Vakfımızın burs vermenin yanında uyguladığı danışmanlık hizmetinin daha etkin olması amacıyla İstanbul ili içerisinde yer alan devlet üniversitelerinde okumak.,
 • Lisans öğrencisi olmak.
 • 15 Eylül / 15 Ekim tarihleri arasında internet sayfamızdaki başvuru formunu doldurup, talepte bulunmuş olmak. (Bu tarihlerden önce veya sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.)
 • Başvuru formunu tam doldurmak. (Eksik doldurulan formlar değerlendirmeye alınmayacaktır.)
 • KYK dışında bir kurumdan burs almamak.
 • Mevcut bursiyerler her sene belirtilen tarihlerde tekrar başvuru yapacaklardır.

A. NİHAT GÖKYİĞİT EĞİTİM SAĞ. KÜLTÜR SAN. VAKFI

A.Nihat Gökyiğit Eğitim Sağ. Kültürtür.San. Vakfı Tekfen Sitesi 80600 Etiler

ABDÜLKADİR ERİS EĞİTİM VAKFI

Adres:Abdülkadir Eriş Eğitim Ve Sos.Y Vakfı Cumhuriyet cad. No:27 K:4 Taksim

ABDURRAHMAN BİLİMLİ KÜLTÜRTÜR SA. SOS. VAKFI

Abdurrahman Bilimli Eğitim Kültürtür.Sağ.Sos.H Vakfı Davutpaşa cad.Yıldız sok. No:3 Topkapı

ADEM ÇELİK BEYKENT VAKFI

Adem Çelik Beykent Eğitim Vakfı Gürpınar E-5 ayrımı Beylikdüzü Tel: 2128721125

AKKANAT EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI BURSU

Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı Bursu Merkezi İstanbulda bulunan Akkanat Eğitim ve Sağlık vakfı her yıl yüzlerce üniversite öğrencisine burs veriyor.

İşte Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı Bursu detayları:

1.) Başvurular Eylül ayında yapılmaktadır.2.) Sadece üniversite öğrencileri burstan yararlanmaktadır.3.) Burs verilecek kişilerden başka hiç bir kurumdan burs almama koşulu aranmaktadır.4.) Burs başvurusu şahsen vakıfa yapılmaktadır. Vakıftan temin edilecek form doldurulup değerlendirildikten sonra gerekli evraklar sizden istenecektir.Adres : Evren Oto Sanayi Sitesi Yanyol 2.Kısım No:6 İstanbul / İSTANBULTelefon : 0 212 622 41 00

DR. ALİ MÜMTAZ GÜRSOY VAKFI BURSU

Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Okut Vakfı Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Okut Vakfı İl: Istanbul Telefon: (216) 348 75 40 Adres: Kırtasiyeci Sok. Ekşioğlu İşhanı No:11 K:2 D:48 Kadıköy / Istanbul

FEVZİ AKKAYA VAKFI BURSU

Feyzi Akkaya Temel Eğitim Vakfı, 1980 senesinden bu yana, teknik liseler ve endüstri meslek liselerinde okuyan, maddi durumu müsait olmayan öğrencilere burs vermektedir.Vakfın burslarından bugüne kadar 50 bini aşkın öğrenci faydalanmıştır.

Vakıf bursları karşılıksızdır ve bursiyerlere mecburi hizmet koşulu öne sürülmemektedir. Ancak, vakfın bursundan yararlanıp iş hayatına atılanlar, kendileri gibi, en az bir Türk gencine destek vermeyi vicdani bir yükümlülük olarak kabul ederler.

İZZET BAYSAL VAKFINDAN BURSU

1. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin dört yıllık bölümlerine en yüksek puanla birinci sırada kayıt yaptıran birinci öğretim lisans öğrencilerine vakfımız tarafından burs verilmektedir.
2. Bölüm birincilerinden sonra gelen en yüksek puanlı Bolu’lu bir öğrenciye daha vakfımız burs vermektedir. Bu öğrencilerin, Bolu Merkez İlçe veya diğer İlçe ve köylerinde doğup, buraların nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir.

CAFER SADIK ABALIOĞLU BURSU

Bu vakıf her yıl üniversite öğrencilerine burs vermektedir. Burs başvurusunu yapabilmek için herhangi bir yerden burs almıyor olmak, bursu yardımına ihtiyacınızın olması, alttan dersinizin olmaması (transkrip istiyorlar) gerekmektedir. Cafer Sadık Eğitim Vakfı sadece belirlemiş olduğu üniversitelerde okuyan öğrencilere burs hizmeti sağlamaktadır.

BURS VEREN KURUMLAR ADRES VE TELEFONLARI

Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren kurumlar

Kurum/KuruluşWeb SiteTelefon
Gelibolu Vakfıhttp://www.geliboluvakfi.org.tr/
İbrahim Çeçen Vakfıhttp://icvakfi.org.tr/tr 312 417 82 64
Anadolu Vakfıhttp://www.anadoluvakfi.org.tr/
Hacı Ömer Sabancı Vakfıhttp://www.sabancivakfi.org/ 212 385 88 00
Toplum Gönüllüleri Vakfıwww.tog.org.tr 212 522 10 30
İstanbul Sanayi Odası Vakfıhttp://www.isov.org.tr/ 212 293 5418
İstanbul Ticaret Odasıwww.ito.org.tr 212 455 60 52
21.YÜZYIL Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV)https://www.yekuv.org/ 444 28 39
21. YÜZYIL ANADOLU VAKFIwww.yirmibirinciyuzyilanadoluvakfi.com/ 212 654 37 69
A. NİHAT GÖKYİĞİT EĞİTİM SAĞ. KÜLTÜR SAN. VAKFIwww.ang.org.tr/ 212 257 61 00
A.R. ÇARMIKLI EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI212 232 05 00
ABDÜLKADİR ERİS EĞİTİM VAKFI
ABDURRAHMAN BİLİMLİ KÜLTÜR SA. SOS. VAKFI
ADEM ÇELİK BEYKENT VAKFI212 872 11 25
AKKANAT EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI BURSUwww.akkanatholding.com/tr/ 212 622 41 00
ALARKO EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFIwww.alarko.com.tr/alev-burs.asp 212 310 33 00
DARENDİLİLER EĞİTİM VAKFIwww.dasev.org.tr/ 322 359 63 44
DR. ALİ MÜMTAZ GÜRSOY VAKFIwww.gursoyokutmavakfi.org.tr 216 348 75 40
ENSAR VAKFIwww.ensar.org/ 212 513 03 09 – 212 513 09 90
FEVZİ AKKAYA VAKFIwww.fatev.com/ 216 495 95 71
FEYZİYE MEKTEPLERİ VAKFIwww.fmv.edu.tr/ 212 233 12 03 – 212 444 1 FMV (368)
KİBAR EĞİTİM ve SOSYAL YARDIM VAKFIhttp://www.kibar.com/212 924 73 00
RUMELİ EĞİTİM VAKFIwww.rumeliegitimvakfi.org/ 0533 967 88 83
ŞAHİNLER VAKFIwww.sahinlerholding.com.tr/212 484 20 00
YUMLU EĞİTİM KÜLTÜR ve BİLİM ARAŞTIRMA VAKFI216 385 72 31
ESKİŞEHİR SANAYİ ODASIhttp://www.eso.org.tr/ 222 236 03 60
İSTANBUL TİCARET BORSASI VAKFIhttp://www.ito.org.tr/wps/portal/ 212 455 6000
TÜRK DİL KURUMUwww.tdk.gov.tr 312 430 23 00
SAĞLIK EĞİTİM VAKFIwww.sev.org.tr/ 216 531 5738
SEMA YAZAR GENÇLİK VAKFIwww.semayazar.org.tr 312  219 50 60
YAŞAR EĞİTİM KÜLTÜR VAKFIwww.yasar.com.tr/vakif 232 482 22 00
ÇORLU TİCARET VE SANAYİ ODASIhttp://www.corlutso.org.tr/ 282 651 10 96
MEHMET ZORLU VAKIF BURSUhttp://www.mzv.org.tr/Burslar.aspx?m=2 212 456 21 56 
TUBİTAK BURSUhttp://www.tubitak.gov.tr/ 312 468 5300
TEKFEN VAKFI BURSUhttp://www.tekfenburs.org/
CAFER SADIK ABALIOĞLU BURSUhttp://www.csavakfi.org.tr/ 258 268 28 50
VEHBİ KOÇ BURSUhttp://www.vkv.org.tr/default.aspx?hl=tr 216 531 08 58 
SABANCI VAKFIhttp://www.sabancivakfi.org/ 212 385 88 00
TÜRK PETROL VAKFI212 227 92 16
TÜRKİYE MİLLİ KÜLTÜR VAKFIwww.tmkv.org.tr 212 417 64 78 
BİRLİK VAKFIwww.birlikvakfi.org.tr 212 516 41 27 0
1884 Vakfıhttp://www.1884vakfi.org/ 216 348 39 25
ÖNDERwww.onder.org.tr 212 519 09 53
Kızılay Gençlik Müdürlüğühttp://genclikhizmetleri.kizilay.org.tr/Default.aspx 312 419 30 42
Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV)www.cev.org.tr 212 297 69 79 – 80 – 81 
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)www.cydd.org.tr 212 252 44 33
Çelikel Eğitim Vakfıwww.celikelegitimvakfi.org 216 636 20 00
Eymir Kültür Vakfıwww.eymir.org.tr
Uran Vakfıhttp://www.uranholding.com/ 216 577 73 73
Sanko Vakfıhttp://www.sanko.com.tr  342 211 30 00
Türk Anadolu Vakfıhttp://www.turkanadoluvakfi.org/ 332 351 23 70 – 351 14 99
Halis Toprak Vakfıhttp://www.toprak.com.tr/tr/01_yonetim.asp
Nuh Çimento Sanayi Vakfı www.nuhcimento.com.tr 262 316 2000
Taşkent Vakfı www.taskentvakfi.org 212 556 50 99
İstek vakfı www.istek.org.tr
Başbakanlık Fonu http://kyk.gsb.gov.tr/
Türkiye Petrolleri A.O.www.tpao.gov.tr 312 207 20 00
Milli Eğitim Bakanlığı http://kyk.gsb.gov.tr/
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuhttp://kyk.gsb.gov.tr/
İş Dünyası Vakfı www.isdunyasivakfi.org.tr 212 497 03 03
Teknik Eğitim Vakfı www.tekev.org 312 418 25 27
ASIM KOCABIYIK KÜLTÜR EĞİTİM VAKFIhttp://www.bkv.org.tr/default.aspx 212 393 52 13 
BAHÇEŞEHİR UĞUR EĞİTİM VAKFIwww.bahcesehir.edu.tr 212 236 50 90
DADAOĞLU DERNEĞİhttp://www.dadalogludernegi.com/ 352 222 05 71
HÜSNÜ ÖZYEĞİN VAKFIwww.hmov.org 216 564 97 40
GÜNEY EĞİTİM VAKFI BURSUhttp://guneyegitimvakfi.org.tr/ 322 454 40 25
HÜDAYİ VAKFIhttp://www.hudayivakfi.org/ 216 428 39 60
İLİM YAYMA CEMİYETİhttp://www.iyc.org.tr/ 212 427 4370
BEREKET VAKFIhttp://www.bereketvakfi.org.tr/ 212 522 02 97
ŞAMİL EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI 216 336 5524
Kafkas Kültür ve Eğitim Vakfıwww.kafkas.org.tr 216 481 06 77
ÇAMLICA KÜLTÜR VE YARDIM VAKFIwww.camlica.org.tr 212 613 91 13 (3 HAT)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Melis dedi ki:

  teşekkürler

MBA - Model Bilimler Akademisi. Tüm hakları saklıdır.