2024 Üniversite kayıtları İçin İstenilen belgeler ÖSYM YKS DGS

2024 Üniversite kayıtları İçin İstenilen belgeler ÖSYM YKS DGS
OY KULLAN
Bu Paylaşımı Oyla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

2024 Üniversite kayıtları İçin İstenilen belgeler ÖSYM YKS 2024 Üniversite Kayıtları Ne Zaman

Üniversite kayıtları İçin İstenilen belgeler

Üniversite kayıtları İçin İstenilen belgeler ÖSYM YKS DGS

YKS sonuçlarının açıklanmasından sonra üniversiteyi kazanan öğrencilerin en çok merak ettikleri konuların başında kayıt sırasında istenilen belgeler gelmektedir.

2024 YKS ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN

YKS tercih sonuçlarına göre bir yüksek öğretim kurumunu kazanan adaylar üniversite e-kayıt işlemlerini 16-21 Ağustos 2024 tarihleri arasında, üniversiteye şahsen başvuru yapacak olan adaylar kayıt işlemlerini 19-23 Ağustos 2024 tarihleri arasında yapacak.

Belirtilen süre içerisinde kayıtlarını yaptırmayanlar haklarını yitirecek. Gelecek yıl sınava girdiklerinde de Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) yarıya düşecek.

2024 DGS ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN

DGS tercih sonuçlarına göre bir yüksek öğretim kurumunu kazanan adaylar kayıtlarını 9-13 Eylül 2024 tarihleri arasında yapacak.

Belirtilen süre içerisinde kayıtlarını yaptırmayanlar haklarını yitirecek. Gelecek yıl sınava girdiklerinde de Önlisans Başarı Puanı (ÖBP) 1/4 oranında kesilecek.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI SIRASINDA HANGİ BELGELER İSTENİYOR

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi.

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf.

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge.

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri.

f) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir..

YKS sonucunda herhangi bir yükseköğretim programına yerleşmeleri durumunda bu adayların kayıtları yapılacaktır. Ancak, bu durumdaki adayların askerlikleri tecil edilmiş ise askerlik tecil sürelerinin bitimine kadar kayıt hakkı kazandıkları programda eğitime devam edebilecek, tecil sürelerinin sona ermesi hâlinde askerlik erteleme haklarını kaybettiklerinden bu durumdaki adayların kayıtları dondurularak, askerlik hizmetlerini yaptıktan sonra eğitime devam edebileceklerdir.

Öğretim ücretini ikinci öğretim programlarına kayıt yaptıracak olan öğrenciler ve başka bir Yükseköğretim Kurumuna kayıtlı olan normal öğretim öğrencileri ödeyeceklerdir.

-Öğretim ücreti 16-23 Ağustos 2024 tarihleri arasında Ziraat Bankası internet bankacılığı veya Ziraat Bankası ATM’lerine öğrenci numarası ile yatırılabilecektir.

BİZZAT BAŞVURU YAPACAK OLAN ADAYLAR DİKKAT

a) Bizzat başvuru yapacak olan adayların posta ile başvurusu geçersiz sayılır. Bu yüzden bizzat gitmeleri gerekmektedir.

b) Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez. 

c) Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.

d) Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.

e) Yükseköğretim kurumları,  kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilir.

f) Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

E-KAYIT HANGİ ÜNİVERSİTELER

e-kayıt tüm devlet üniversitelerinde yapılabilir. Vakıf üniversitelerinden isteyenler de e-kayıt yapabilecek. Özel şartlar için üniversitelerin duyuru sayfalarına bakılmalı.

E-KAYIT NASIL YAPILACAK?

E-Kayıt yaptırmak isteyen adaylar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın e-devlet kapısı üzerinden sunduğu birçok hizmetin yer aldığı sayfada bulunan“Üniversite E-Kayıt” uygulamasını tıklayarak, https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit adresi üzerinden 21 Ağustos gecesi saat 23:59’a kadar elektronik kayıt işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

E-KAYIT İŞLEMLERİNİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRDİNİZ

Adayların “e-kayıt işlemlerinin başarıyla gerçekleştirildiniz” yazısını mutlaka görmeden sistemden çıkmayın. Aksi taktirde E-kayıt işlemi başarıyla tamamlanmadan sistemden çıkış yapan kişilerin kayıtları sistemde gözükmediğinden ders kayıt işlemlerinde sorun yaşanabilir.

İşlemi başarıyla tamamlayanlar, yerleştikleri üniversitelerin web sitelerinde duyurulacak tarihlerde yapılacak ders kayıt işlemleri için üniversitelere giderek, istenen belgeleri sunmaları gerek.

Bunlara baktınız mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

MBA - Model Bilimler Akademisi. Tüm hakları saklıdır.