2024 TYT Konuları PDF ve Soru Dağılımı (MEB-ÖSYM)

2024 TYT Konuları PDF ve Soru Dağılımı (MEB-ÖSYM)
OY KULLAN
Bu Paylaşımı Oyla!
[Toplam: 187 Ortalama: 3.6]

2024 TYT Konuları PDF 2024 TYT Soru Dağılımı Pdf ÖSYM TYT Müfredatı 2024 TYT soru dağılımı 2024 ÖSYM konulara göre soru dağılımı 2023 ösym konu dağılımı 2024 TYT’ de hangi konular var ve 2024 TYT müfredatı nasıl olacağını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

2024 TYT Konuları PDF

 • 2024 TYT Türkçe (40 soru)
 • 2024 TYT Matematik (40 soru)
 • 2024 TYT Fizik (7 soru)
 • 2024 TYT Kimya (7 soru)
 • 2024 TYT Biyoloji (6 soru)
 • 2024 TYT Tarih (5 Soru)
 • 2024 TYT Coğrafya (5 Soru)
 • 2024 TYT Felsefe Grubu (5 Soru)
 • 2024 TYT Din Kültürü (5 Soru)

2024 TYT Konuları PDF ve Soru Dağılımı tüm dersler için Talim Terbiye Kurulunun açıkladığı müfredata göre ve ÖSYM’ nin sınav sistemine uygun olacak şekilde PDF olarak hazırladık.

2023 TYT konuları neler
2024 TYT konuları PDF

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının yayınladığı  YKS Yükseköğretime Geçiş Sınavlarına Esas Konu, Kazanım ve Açıklamalar dikkate alınarak hazırladığımız TYT konuları ve Soru Dağılımını sitemizde bulabilirsiniz. ÖSYM konuları dikkate alınarak hazırlanmıştır. 2024 TYT Konuları PDF ve Müfredatı aşağıdadır.

2024 Üniversite Sınavı Konuları PDF

2024 TYT Matematik Konuları

2024 TYT Üniversite sınavı matematik konularını ve soru dağılımı PDF olarak hazırladık. En güncel TYT matematik müfredatı ve matematik konuları burada!

2023 TYT Matematik Konuları PDF
2024 TYT Matematik Konuları PDF

2024 TYT Geometri Konuları

TYT matematik sınavı Geometri olmadan olmaz. TYT Geometri konuları nelerdir ve hangi konudan kaç soru çıkıyor. Cevabı burada!

2023 TYT Geometri Konuları PDF

2024 TYT Türkçe Konuları

TYT sınavının en önemli iki dersinden birisi olan TYT Türkçe dersinden hangi konulardan soru geliyor, en önemli TYT Türkçe konuları nelerdir. Cevabı tam burada!

2023 TYT Türkçe Konuları PDF

2024 TYT FKB Konuları

TYT de Fizik, Kimya ve Biyoloji üçlüsü olmadan olmaz. Özellikle sayısalcı bir öğrencinin mutlaka soru çıkarması gereken derslerden. AYT için en önemli konular bunlar. Peki TYT’ de FKB derslerinden hangi konular çıkıyor. Cevabı için aşağıdaki konu içeriklerine tıklayın.

2023 TYT Fizik Konuları PDF
2023 TYT Kimya Konuları PDF
TYT Biyoloji Konuları PDF

2024 TYT Tarih Coğrafya Konuları

EA Eşit ağırlık ve sözelcilerin gözde derslerinden hangi konulardan kaç tane soru geliyor ve güncel tarih coğrafya konuları nelerdir? Bu sorunun cevabı için doğru yerdesiniz!

2023 TYT Tarih Konuları PDF
2023 tyt coğrafya konuları
2024 tyt coğrafya konuları

2024 TYT Konuları PDF ve Soru Dağılımı bu şekilde. Sitemizde AYT konularını ve YKS konuları ile ilgili yüzlerce içeriğe erişebilirsiniz.

TYT ONLİNE MATEMATİK ÖZEL DERS

TYT Matematik Soruları Çözümleri

Sitemizde 1966 ve 2024 yılları arasında çıkmış tüm AYT Matematik konularının çözümlerini bulabilirsiniz. Çözümleri yapılan konular şunlar; Temel kavramlar, üslü ve köklü sayılari mutlak değer, problemler, çarpanlara ayırma ve diğer tüm konular. Özellikle YGS ve TYT çıkmış soruların çözülmesi gerekiyor. Bunları sakın ihmal etme.

TYT Matematik Denemeleri

Sitemizde 2024 YKS sınavına hazırlanan öğrenciler için özenle düzenlemiş denemelere PDF olarak ulaşabilirsiniz. Denemeleri çözmek başarı grafiğinizi yükseltmenizi sağlayacaktır. Sınav anında başarı istiyorsanız mutlaka bol bol deneme çözmelisiniz.

yks tyt denemeleri
yks denemeleri

Temel Yeterlilik Testi (YKS 1.Oturum)

2024 TYT Konuları PDF olarak hazırlanmaktadır. TYT Temel Yeterlilik Testinde adaylara 9 ve 10.sınıfta gördükleri Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorular sorulacaktır. Sınavda toplam 120 soru sorulacak ve adaylara 135 dakika verilecektir. Sorular adayların bilgi, beceri ve hızlarını ölçmeye yönelik olarak hazırlanıyor. TYT sınavını HIZ SINAVI olarak adlandırabiliriz.

2024 TYT Konuları Analizi

TYT Derslerinin tahmini zorluk derecesi şu şekildedir.

DerslerZorluk Derecesi (5 üzerinden)
Matematik****
Türkçe****
Sosyal Bilgiler***
Fen Bilimleri***
Din Kültürü*****

TYT Türkçe Testinde; Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecektir.
TYT Temel Matematik Testinde; Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem
yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecektir.

TYT Sosyal Bilimler Testinde; Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Felsefe, Tarih alanları ile ilgili bilgi esaslı yeterlilikler ölçülecektir.
TYT Fen Bilimleri Testinde ise Fizik, Kimya ve Biyoloji alanları ile ilgili bilgi esaslı yeterlilikler ölçülecektir
TYT, Türkçe ve Temel Matematik derslerinde sadece adayların bilgilerini değil sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen yeterlilikleri, yani bilgiyi kullanma ile ilişkili beceri ve yetkinlikleri de kapsar. Özetle, bilgiyi ezberlemeye dayalı bir çerçeveden uzaklaşıp ölçmede muhakeme, anlama ve çıkarımda bulunma evresine geçilecektir.

TYT Bizden Ne İster

» Sıralama
» Kıyaslama
» Fark görebilme
» Oranları değerlendirebilme
» Ünitelerin ilkelerini sorgulayabilme
» Yorumlayabilme
» Üzerinde düşünebilme
» Hayatla ilişkilendirebilme

Yıllara Göre TYT Başarı İstatistiği

2023 Yılında
Sınava giren öğrenci sayısı: 2.390.491
TYT 150 Barajını geçen öğrenci: 1.761.392
TYT 180 Barajını geçen öğrenci: 1.275.957

2022 Yılında
Sınava giren öğrenci sayısı: 2.381.412
TYT 150 Barajını geçen öğrenci: 1.752.616
TYT 180 Barajını geçen öğrenci: 1.299.378

2024 TYT Sınavına Nasıl Hazırlanmalı

 • TYT Temel Yeterlilik Sınavına hazırlanırken öncelikle eksik olduğun konuların listesini çıkarmalısın. TYT Konuları ve Soru Dağılımını sitenizden PDF olarak indirdikten sonra eksik olduğun ve çalışman gereken konuları belirlemeli ve kendine sıkı bir ders çalışma programı hazırlamalısın.
 • Öncelikle; kendine şu 3 soruyu sormalısın. En çok çıkan konular nelerdir, en çok eksik olduğun konular ve çok iyi bildiğin konular nelerdir.
 • Bilmediğin ve sınavda en çok çıkan konulara öncelik vermelisin. Öncelikle en önemli konulara çalışmalı ve bolca soru çözmelisin.
 • En önemli konular bittikten sonra daha az bildiğin konulara yoğunlaşmalı ve denemelerde soru kaçırdığın konulara yoğunlaşmalısın.
 • Son olarak geriye yapman gereken tek şeyin deneme çözmek olduğunu bilmelisin. Bolca deneme çözmeli ve konu takip çizelgeleri ışığında soru kaçırdığın konulara yönelik geriye doğru kısa kısa tekrarlarla sınavda başarı artık senin!

TYT Sınavı ipuçları

 • Soruları İyi Okuyun ve Anlayın; Önyargılı olmayın soru kökünde ne istediğine dikkat edin, olumlu olumsuz, ulaşılır- ulaşılmaz, getirilir- getirilemez ifadelerini dikkate alın ve sizi çözüme götürecek ipuçları ve vurguların altını çizin.
 • Turlama ve Kodlama Tekniği Kullanın. Turlama tekniği, normal ve kolay soruların çözülerek testlerin tamamlanması ve zor ve çok zor soruların ikinci tura bırakılmasına dayanır. Teknik iyi uygulanırsa sınavın %75’e yakın kısmı zaman doğru biçimde kullanılarak üst performansla tamamlanabilir.
 • Cevap kâğıdına doğru kodlanması büyük önem taşımaktadır. Bu konuda öncelikle bilgi düzeyiniz ve sorunun zorluk derecesi ne olursa olsun tüm seçenekleri okumadan ve cevaptan emin olmadan işaretleme yapmayın.
 • Sınavın zeka ve kişiliğinizi değil, belirli zamanlarda edindiğiniz yetenek, bilgi ve çalışma alışkanlıklarınızı ölçtüğünü hiç aklınızdan çıkarmayın.
 • Amacınıza ulaşmak için yarışın devam ettiğini ve hiçbir şey için geç kalmadığınızı bilin.
 • Sınav anında yorulan ve gerilen bedeninizi rahatlatmak için küçük-kısa molalar verin; özellikle testler arasındaki geçişlerde gözlerinizi dinlendirmek, duruşunuzu düzeltmek, kol-bacak kaslarınızın rahatlaması için küçük egzersizler yapmak iyi gelecektir.

2024 TYT Konuları PDF ve Soru Dağılımı MEB ve ÖSYM müfredatına uygundur. Özenle hazırlanmıştır. Güvenle kullanabilirsiniz.

Bunlara da baktınız mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Emine dedi ki:

  beni diğer konularda aydınlatın

MBA - Model Bilimler Akademisi. Tüm hakları saklıdır.