ÖSYM Sınavında iptal edilen soru nasıl değerlendirilir 2024

ÖSYM Sınavında iptal edilen soru nasıl değerlendirilir 2024
OY KULLAN
Bu Paylaşımı Oyla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

ÖSYM Sınavında iptal edilen soru nasıl değerlendirilir? ÖSYM hatalı sorular 2024. Üniversite sınavlarında hatalı sorular ne olur detaylar yazımızda. 2024 iptal edilen sorular

6114 Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Hakkında Kanun

6114 Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Hakkında Kanunun 7. maddesinde ÖSYM sınavlarında hatalı sorular ya da iptal edilen sorular çıkarsa ne yapılması gerektiği açıkça belirtilmiştir.

6114 sayılı kanun madde 7: Sınavlar, adayların bilgi ve yetenek düzeylerine göre sıralanmasını sağlamak amacıyla, sıralama sınavları veya adayları belirlenen asgari yetenek ve yeterlilikleri taşıyıp taşımadıklarına göre gruplandıran seviye tespit sınavları biçiminde yapılabilir. Sınavlardan sonra Başkanlık veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

YKS ONLİNE ÖZEL DERS

ÖSYM Sınavında iptal edilen soru nasıl değerlendirilir?

6114 sayılı kanun gereği ÖSYM sınavlarında Başkanlık veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirmeye alınmaz. İptal edilen sorular herkes için doğru kabul edilir ifadesi yanlıştır. Bu tür sorular geçersiz kabul edilip kalan sorular yeniden değerlendirilir.

İptal edilen sorular doğru kabul ediliyor mu?

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda hatalı basım ya da sorunun özünde hata olmasından dolayı iptal edilen sorular doğru kabul edilmez. Eskiden böyle bir uygulama olsa da 6114 sayılı kanunda yapılan değişiklik nedeniyle bu tür yanlış sorular geçersiz kabul edilir.

ÖSYM Sınavında iptal edilen soru nasıl değerlendirilir

ÖSYM sorulara itiraz süresi

ÖSYM sınavında girdiğiniz sınavda hatalı ya da incelenmesini istediğiniz sorular var ise sınavın yapıldığı tarihten itibaren 5 iş günü içerisinde itiraz etmeniz gerekiyor. İtiraz başvurularında ÖSYM inceleme masrafı olarak 5 TL talep ediyor. ÖSYM’nin Ziraat Bankası Güvenevler Şubesi 6028011-5013 numaralı (TR07000-1000-8300-602-801-1150-13) hesaba 5 TL yatırıp, ücreti yatırdığınıza dair dekontu da itiraz sırasında evrakların içerisinde sunmanız gerekiyor.

Bunlara baktınız mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

MBA - Model Bilimler Akademisi. Tüm hakları saklıdır.