Ortaöğretim Kurumlarına Tercih ve Yerleştirme Takvimi 2024 LGS

Ortaöğretim Kurumlarına Tercih ve Yerleştirme Takvimi 2024 LGS
OY KULLAN
Bu Paylaşımı Oyla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

2024 LGS sonuçlarına göre MEB Ortaöğretim Kurumlarına Tercih ve Yerleştirme Takvimi açıklandı. 2024 Yerel Yerleştirme tarihleri nelerdir? 2024 Liseye geçiş takvimi MEB

Ortaöğretim Kurumlarına Tercih ve Yerleştirme Takvimi 2024

2024 Ortaöğretim Kurumlarına Tercih ve Yerleştirme Takvimi belli oldu. MEB tarafından açıklanan Liseye geçiş takvimi açıklandı. MEB merkezi ve yerel yerleştirme tarihler aşağıdadır.

ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA TERCİH VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ

TERCİH TARİHİİŞLEM
16 Temmuz 2024Merkezî Sınav Puanlarının İlanı
16 Temmuz 2024Tercihlere Esas Kontenjan Tablolarının İlanı
16-29 Temmuz 2024Özel Ortaöğretim Kurumlarının Kayıt İşlemleri ile Yetenek Sınavıyla öğrenci alan okulların işlemlerinin ve kayıtlarının tamamlanması
20-29 Temmuz 2024Yerleştirme İşlemleri İçin Tercihlerin Alınması
10 Ağustos 2024Yerleştirme Sonuçlarının ve Boş Kontenjanların İlan
Edilmesi
10-14 Ağustos 2024Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
17 Ağustos 2024Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı
17-21 Ağustos 2024Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
24 Ağustos 2024Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı
24-26 Ağustos 2024Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvurularının Alınması
26-27 Ağustos 2024Yatılılık Başvurularının Okul ve Kurumlarca Alınması
28 Ağustos 2024İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları Yerleştirmelerinin Tamamlanması, Yatılılık Yerleştirme Sonuçlarının İlanı ve e-Pansiyon Üzerinden Kayıtların Sisteme İşlenmesi
31 Ağustos 20242024-2025 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılışı
Ortaöğretim Kurumlarına Tercih ve Yerleştirme Takvimi 2024 LGS

KILAVUZU BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ.

TANIMLAR VE KISALTMALAR

Merkezi Sınav Puanı Nedir: Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile meslekî ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci yerleştirmede kullanılan Bakanlıkça yapılan merkezî sınav puanıdır.

Merkezi Yerleştirme Nedir: Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yapılan yerleştirmeyi belirtir.

Yerel Yerleştirme Nedir: Ortaöğretim kayıt alanları dikkate alınarak, öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam- devamsızlık kriterleri ile okullara yapılan yerleştirmeyi belirtir.

ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

a) Merkezî Yerleştirme, merkezî sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile meslekî ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda Merkezî Sınav Puanı üstünlüğüne göre yapılacaktır.

b) Yerel Yerleştirme, okulların türü, kontenjanı ve bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devamdevamsızlık gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleştirme işlemi, il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerince belirlenen kontenjanlara göre yapılacaktır. Yerleştirme işlemleri, okulun bağlı bulunduğu Genel Müdürlük ile il/ilçe millî eğitim müdürlüklerinin sorumluluğunda Bakanlıkça yürütülecektir.

Bunlara baktınız mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

MBA - Model Bilimler Akademisi. Tüm hakları saklıdır.