MSÜ sınavına kimler girebilir 2024 MSÜ başvuru şartları

MSÜ sınavına kimler girebilir 2024 MSÜ başvuru şartları
OY KULLAN
Bu Paylaşımı Oyla!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]

2024 MSÜ Başvuru şartları. 2024 MSÜ sınavına kimler girebilir 2024 MSÜ başvuru şartları nelerdir bu yazımızda bu konuyu inceleyeceğiz. MSÜ sınavına kimler girebilir 2024 MSÜ başvuru şartları 2024 MSÜ sıkça sorulan sorular 2024 msü yaş sınırı 2024 msü evliler girebilir mi 2024 msü boy kilo

2024 MSÜ Başvuru Şartları

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. *Harp Okullarına (HO) bayan ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.
 3. Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak, Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak.
 4. Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak-, Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Bayan öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından bayan öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları  gerekmektedir.
 5. Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın son iki yıl içinde mezun olanlar başvurabilir.
 6. Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2023 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2018 ve 2019 yılında mezun olmak (daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar), 2017 yılı ve öncesi bir ortaöğretim kurumundan mezun olanların başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir (MEB e-Okulda birden fazla ortaöğretim bilgisi olup bunlardan herhangi biri 2016 ve öncesi mezun durumda olanlar dâhil).
 7. Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için ÖSYM Başkanlığınca yapılacak MSÜ Sınavına katılmış ve Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek çağrı taban puanı almış olmak.
 8. Harp Okulu öğrencisi olmak için “nişanlı, evli, dul, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşamamak” şartının sağlanması gerekmektedir.
 9. Aday yerleştirme işlemlerine esas olmak üzere;
  • a) Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca yapılacak olan YKS Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmış ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek TYT taban puanı almış olmak,
  • b) Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca yapılacak olan 2024- YKS TYT ile Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) katılmış, YKS AYT Sayısal ve Eşit Ağırlık Puan türünden MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş taban puan türünü almış olmak,
  • c) MSB tarafından belirlenecek olan taban puanı alamamış olan adayların, 2’nci seçim aşamalarına katılmış ve başarılı olmuş olsalar dahi taban puanını alamadıkları okul türü için askeri öğrenci adaylıkları sonlandırılır.

MSÜ SINAVI NE ZAMAN TIKLA

2024 MSÜ TABAN PUANLAR TIKLA

MSÜ Sınavına kimler girebilir 2024

2024 MSÜ sınavına Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi), Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşını geçmemiş olmak, öğrenciliği devam edenler için Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın son iki yıl içinde mezun olanlar ve Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için ÖSYM Başkanlığınca yapılacak MSÜ Sınavına katılmış ve Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek çağrı taban puanı almış olanlar girebilir.

2024 MSÜ BAŞVURU KILAVUZU İNDİR

MSÜ Yaş Sınırı 2024

Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak , Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak. Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Bayan öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından bayan öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları  gerekmektedir.

MSÜ YAŞ HESAPLAMAK İÇİN TIKLA

2024 MSÜ sıkça sorulan sorular

MSÜ sınavın içeriği nedir?
MSÜ sınavında 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri (Fizik 7, Kimya 7, Biyoloji 6) ve 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya 5, Tarih 5, Felsefe 5, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ya da ilave Felsefe 5) soruları sorulacaktır.

Endüstri Meslek Lisesinde okuyorum. Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvurabilir miyim?
2017 yılından itibaren Açıköğretim Lisesi dahil tüm liselerden mezun olan adaylar Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvurabilirler.

Başvuruları hangi tarihte ve nereye yapacağız?
Başvurular ÖSYM başvuru merkezlerinden ya da bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden) yapılacaktır. ÖSYM aday işlemleri sisteminde (AİS) geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adayların başvurularını başvuru merkezlerinden yapmaları gerekmektedir.

TYT (1’inci basamak yerine geçen sınav) ve AYT (2’nci basamak yerine geçen sınav) sınavlarına girmem Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için yeterli şartı sağlar mı?
Hayır sağlamaz. Öncelikle ÖSYM tarafından yapılacak olan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ)’na girmeniz gerekir.

Astsubay Meslek Yüksek Okulları için bizden bir tercih alınacak mı?
MSÜ sınavına katıldıktan sonra www.msb.gov.tr adresinden, girmek istediğiniz okullara dair tercih yapabilirsiniz. Belirtilen süre içerisinde tercih yapmayan adaylar ikinci seçim aşamalarına çağrılmayacaklardır.

Astsubay Meslek Yüksekokullarının seçim aşamalarına katılarak elenirsem ya da bu aşamaların herhangi bir safhasından ayrılırsam, bu durum herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmem için engel oluşturur mu?
Hayır oluşturmaz. Kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz.

Astsubay Meslek Yüksekokullarına bayan öğrenci alınıyor mu?
Hayır. Astsubay Meslek Yüksekokullarına bayan öğrenci alınmayacaktır.

Geçen yıl mezun oldum. Elimde geçen yılın YKS puanım var. Yine de MSÜ sınavına girecek miyim?
Evet. Meslek Yüksekokullarına başvurmak isteyen herkes, öncelikle yapılacak olan sınava girmek zorundadır.

Başvuru için herhangi bir yaş sınırı var mıdır?
Adayların, Gün ve aya bakılmaksızın Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olması gerekmektedir.

Herhangi Bir askeri okuldan çıkarılmış bir öğrencinin tekrar müracat etme hakkı var mıdır?
Hayır. Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvurmak isteyen adaylarda “Askeri okuldan çıkmış veya çıkarılmamış, sivil okullardan da çıkarılmamış olmak” şartı aranmaktadır.

Evli olmak Harp Okullarına başvurmamı engeler mi?
Evet. Harp Okulu öğrencisi olmak için “nişanlı, evli, dul, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşamamak” şartının sağlanması gerekmektedir.

Boy/kilo ne olmalıdır?
Aday öğrencilerin değerlendirilmesinde “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği”nde yer alan boy ve kilo sınırları esas alınır. Ölçümler mutlaka ayakkabısız ve eşofmanlı yapılacaktır. Yaşının gerektirdiği boy uzunluğu ile boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına sahip olmayan adaylar başvuru şartlarını taşımadığından seçim aşamalarına katılamazlar. Bu aşamada elenen adayın itirazı kabul edilir ve farklı tartı, ölçüm veya kontrol cihazları ile tekrar değerlendirilir. İkinci değerlendirmede belirlenen sonuçlar kesindir ve tekrar itiraz edilemez. Askeri Öğrenci Adayları için Boy-Kilo Sınırları, 11.11.2016 Resmi Gazete yayım tarihli ve 29885 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin EK-A bölümünde gösterilmiştir.

Sağlık raporu nedir/nereden alınmalıdır?
Seçim aşamalarında başarılı olan adaylar “Askeri Öğrenci Olur” kararlı sağlık kurulu raporu almak amacıyla Sağlık Bakanlığınca belirlenecek engelli sağlık raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarına sevk edilir. Yetkili sağlık kuruluşu aday öğrencilerin değerlendirilmesinde 11.11.2016 Resmi Gazete yayım tarihli ve 29885 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yer alan sağlık kriterlerine göre nihai kararı verecektir.

MSÜ sınavının yerleştirme işlemlerine ne kadar katkısı olacaktır?
MSÜ sınavı puanı yerleştirme işlemlerinde kullanılmayacak sadece 2’nci seçim aşamalarına çağrılacak adayları belirlemek için kullanılacaktır.

Liseden 3 yıl önce mezun oldum. Yaşımın tutması hâlinde başvurabilir miyim?
Başvuramazsınız. Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvurmak için son iki yıl içinde mezun olmalı veya kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar (muhtemelen Ağustos-Eylül) mezun olmanız gerekmektedir.

Bunlara baktınız mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Bora taş dedi ki:

  Abi ben lise son sınıfta okuyorum ve 2021 de yapılacak olan sınava girme şansım varmı 2003 30 Haziran doğumluyum MSÜ sınavlarına

 2. Bora taş dedi ki:

  Abi ben lise son sınıf öğrencisiyim ve bu seneki MSÜ sınavlarına girebiliyormuyum 2003 30 Haziran doğumluyum

 3. Bora taş dedi ki:

  Abi ben şuan lise okuyorum son sınıf bu sene yapılacak MSÜ sınavına girebiliyormuyum 2003 30 Haziran doğumluyum

 4. taha dedi ki:

  2019 Haziran Ayında Liseden Mezun Oldum 2021 Yılındaki Msü Sınavına Girebilirmiyim ?

 5. yükselcan dedi ki:

  liseden bu sene mezun oluyorum sınavlara girebilirmiyim

  1. MBA Admin dedi ki:

   Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın son iki yıl içinde mezun olanlar başvurabilir.

 6. Atilla dedi ki:

  liseden 2018 yilinda mezun oldum ve suan yasim 21 astsubay meslek okuluna basvura bilirmiyim

 7. Mehmet dedi ki:

  Liseden 2017 yılında mezun oldum sun 20 yasındayım astsubay okuluna basvuru yapabilirmiyim

 8. Mehmet dedi ki:

  Liseden 2017 yılında mezun oldum suan yasım 20 ast subay meslek okuluna basvuru yapabılirmiyim

 9. RAMAZAN dedi ki:

  Msü sinavina 2 den fazla girilebilirmi

  1. MBA Admin dedi ki:

   msü sınavına giriş şartları yukarıda açıklanmıştır. Belirtilen şartlarda 2 den fazla giremezseniz diye bir ifade bulunmuyor.

MBA - Model Bilimler Akademisi. Tüm hakları saklıdır.