2024 MSÜ Kaç Kişi Girecek MSÜ Kaç Kişi Başvurdu

2024 MSÜ Kaç Kişi Girecek MSÜ Kaç Kişi Başvurdu
OY KULLAN
Bu Paylaşımı Oyla!
[Toplam: 10 Ortalama: 2.6]

2024 MSÜ Kaç Kişi Girecek Kaç Kişi Başvurdu 2024 MSÜ Kaç Kişi Girdi. 2024 MSÜ Kaç Kişi Girecek Kaç Kişi Başvurdu 2024 MSÜ Kaç Kişi Alacak

MSÜ Kaç Kişi Girdi 2024

MSÜ ye kaç kişi girdi 2024 MSÜ ye kaç kişi başvurdu gibi sorular MSÜ sınavına girecek öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan birisi. 2024 MSÜ Kaç Kişi Girecek

2024 MSÜ Kaç Kişi Girecek

ÖSYM tarafından yapılan MSÜ Milli Savunma Üniversitesi Sınavına her yıl 600 binin üzerinde katılım oluyor. 2024 MSÜ sınavına 736 bin 894 kişi başvurdu.

2024 MSÜ Kaç Kişi Alacak

ÖSYM tarafından yapılan 2024 MSÜ Milli Savunma Üniversitesi Sınavına  yaklaşık olarak 600 bin kişinin girmesi bekleniyor. MSÜ alınacak öğrenci sayısıyla ilgili resmi bir açıklama bulunmasa da önceki yıl yapılan alım sayısı üzerinden tahmin yapmak gerekirse 5 bin civarında öğrenci alımı gerçekleştirileceği düşünülüyor.

2023 MSÜ ye kaç Kişi Girdi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan açıklamaya göre 2023 MSÜ sınavına  610 bin 419 kişi girdi.

2022 MSÜ ye kaç Kişi Girdi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan açıklamaya göre 2022 MSÜ sınavına 293 bin 432 kişi girdi.

120 Soruya 165 Dakika

Milli Savunma Üniversitesi sınavı saat 10:15’te başlayacak. Çeşitli branşlarda toplam 120 sorunun sorulan sınavda öğrencilere 165 dakika süre tanınıyor.

MSÜ Nedir MSÜ ye Kimler Başvurabilir MSÜ Sınavı ve İçeriği

MSÜ Nedir MSÜ ye Kimler Başvurabilir Kimler Girebilir MSÜ Kaç Soru. MSÜ Nedir MSÜ ye Kimler Başvurabilir, msü başvuru şartları, msü tarihleri, msü bölümleri, msü kılavuz, msü tercih yapma, msü sınavı ve içeriği

MSÜ (Milli Savunma Üniversitesi Sınavı) NEDİR?

Milli Savunma Üniversitesince 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılacak askeri öğrenci adaylarını tespit etmek amacıyla, ÖSYM tarafından yapılır.

ÖSYM ile Milli Savunma Bakanlığı arasında bir protokol imzalanana protokolle Harp Okullarında ve Astsubay Meslek Yüksekokullarında eğitim ve öğretime zamanında başlayabilmek amacıyla 81 il merkezinde Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı yapılır.

MSÜ sınavı sınav sonuçları yalnızca sınavın yapıldığı yıl için geçerlidir. Bu sınavın sonuçları diğer yükseköğretim kurumlarına yerleştirme/yatay, dikey geçiş vb. işlemlerde kullanılamaz.

MSÜ SINAVINA KİMLER BAŞVURABİLİR MSÜ BAŞVURU ŞARTLARI NELER

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • *Harp Okullarına (HO) bayan ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.
  • Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak, Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olmak.
  • Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın son iki yıl içinde mezun olanlar başvurabilir.
  • Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için ÖSYM Başkanlığınca yapılacak MSÜ Sınavına katılmış ve Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek çağrı taban puanı almış olmak.
  • 2024 MSÜ Kaç Kişi Girecek MSÜ Kaç Kişi Başvurdu

MSÜ SIKÇA SORULAN SORULAR

MSÜ sınavın içeriği nedir?
MSÜ sınavında 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri (Fizik 7, Kimya 7, Biyoloji 6) ve 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya 5, Tarih 5, Felsefe 5, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ya da ilave Felsefe 5) soruları sorulacaktır.

Endüstri Meslek Lisesinde okuyorum. Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvurabilir miyim?
2017 yılından itibaren Açıköğretim Lisesi dahil tüm liselerden mezun olan adaylar Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvurabilirler.

Başvuruları hangi tarihte ve nereye yapacağız?
Başvurular ÖSYM başvuru merkezlerinden ya da bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden) yapılacaktır. ÖSYM aday işlemleri sisteminde (AİS) geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adayların başvurularını başvuru merkezlerinden yapmaları gerekmektedir.

TYT (1’inci basamak yerine geçen sınav) ve AYT (2’nci basamak yerine geçen sınav) sınavlarına girmem Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için yeterli şartı sağlar mı?
Hayır sağlamaz. Öncelikle ÖSYM tarafından yapılacak olan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ)’na girmeniz gerekir.

Astsubay Meslek Yüksek Okulları için bizden bir tercih alınacak mı?
MSÜ sınavına katıldıktan sonra www.msb.gov.tr adresinden, girmek istediğiniz okullara dair tercih yapabilirsiniz. Belirtilen süre içerisinde tercih yapmayan adaylar ikinci seçim aşamalarına çağrılmayacaklardır.

Astsubay Meslek Yüksekokullarının seçim aşamalarına katılarak elenirsem ya da bu aşamaların herhangi bir safhasından ayrılırsam, bu durum herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmem için engel oluşturur mu?
Hayır oluşturmaz. Kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz.

Astsubay Meslek Yüksekokullarına bayan öğrenci alınıyor mu?
Hayır. Astsubay Meslek Yüksekokullarına bayan öğrenci alınmayacaktır.

Geçen yıl mezun oldum. Elimde geçen yılın YKS puanım var. Yine de MSÜ sınavına girecek miyim?
Evet. Meslek Yüksekokullarına başvurmak isteyen herkes, öncelikle yapılacak olan sınava girmek zorundadır.

Başvuru için herhangi bir yaş sınırı var mıdır?
Adayların, Gün ve aya bakılmaksızın Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmibir) yaşında olması gerekmektedir.

Herhangi Bir askeri okuldan çıkarılmış bir öğrencinin tekrar müracat etme hakkı var mıdır?
Hayır. Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvurmak isteyen adaylarda “Askeri okuldan çıkmış veya çıkarılmamış, sivil okullardan da çıkarılmamış olmak” şartı aranmaktadır.

Evli olmak Harp Okullarına başvurmamı engeler mi?
Evet. Harp Okulu öğrencisi olmak için “nişanlı, evli, dul, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşamamak” şartının sağlanması gerekmektedir.

Boy/kilo ne olmalıdır?
Aday öğrencilerin değerlendirilmesinde “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği”nde yer alan boy ve kilo sınırları esas alınır. Ölçümler mutlaka ayakkabısız ve eşofmanlı yapılacaktır. Yaşının gerektirdiği boy uzunluğu ile boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına sahip olmayan adaylar başvuru şartlarını taşımadığından seçim aşamalarına katılamazlar. Bu aşamada elenen adayın itirazı kabul edilir ve farklı tartı, ölçüm veya kontrol cihazları ile tekrar değerlendirilir. İkinci değerlendirmede belirlenen sonuçlar kesindir ve tekrar itiraz edilemez. Askeri Öğrenci Adayları için Boy-Kilo Sınırları, 11.11.2016 Resmi Gazete yayım tarihli ve 29885 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin EK-A bölümünde gösterilmiştir.

Sağlık raporu nedir/nereden alınmalıdır?
Seçim aşamalarında başarılı olan adaylar “Askeri Öğrenci Olur” kararlı sağlık kurulu raporu almak amacıyla Sağlık Bakanlığınca belirlenecek engelli sağlık raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarına sevk edilir. Yetkili sağlık kuruluşu aday öğrencilerin değerlendirilmesinde 11.11.2016 Resmi Gazete yayım tarihli ve 29885 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yer alan sağlık kriterlerine göre nihai kararı verecektir.

MSÜ sınavının yerleştirme işlemlerine ne kadar katkısı olacaktır?
MSÜ sınavı puanı yerleştirme işlemlerinde kullanılmayacak sadece 2’nci seçim aşamalarına çağrılacak adayları belirlemek için kullanılacaktır.

Liseden 3 yıl önce mezun oldum. Yaşımın tutması hâlinde başvurabilir miyim?
Başvuramazsınız. Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvurmak için son iki yıl içinde mezun olmalı veya kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar (muhtemelen Ağustos-Eylül) mezun olmanız gerekmektedir.

2024 MSÜ Kaç Kişi Girecek MSÜ Kaç Kişi Başvurdu

Bunlara baktınız mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

MBA - Model Bilimler Akademisi. Tüm hakları saklıdır.