2024 LGS Kaç Birinci Var 2024 LGS Kaç Kişi full çekti

2024 LGS Kaç Birinci Var 2024 LGS Kaç Kişi full çekti
OY KULLAN
Bu Paylaşımı Oyla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

2024 LGS Kaç Birinci Var 2024 LGS Kaç Kişi full çekti. 2024 LGS Birincisi kim Kaç Puan aldı 2024 LGS kaç birinci var

2023 LGS Birincisi kim Kaç Puan aldı

2023 LGS Liseye Geçiş Sınavı sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte en çok merak edilen konu LGS birincisinin kim veya kimler olduğu oluyor. 2023 LGS Türkiye birincisi kim oldu, hangi şehirden, kaç puan aldı gibi sorulara yanıt aranıyor. LGS Türkiye birincisinin hangi şehirden çıktığı ve adının ne olduğu hakkında tüm ayrıntılar sitemizde.

1 milyon 29 bin 555 öğrencinin katıldığı LGS 2023 sınavının sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte LGS birincileri belli oldu.

Ertuğrul Recep Kocaman

Düzce Mehmet Zahit Kevserî İmam Hatip Ortaokulu 8.sınıf öğrencisi Ertuğrul Recep Kocaman, 90 sorunun tamamını doğru cevaplayarak 500 tam puan aldı.

Kübra Su Fırtına

Sınavda 500 tam puan alan Denizli Çal İlçesi Şehit Ramazan Us İmam Hatip Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Kübra Su Fırtına isimli öğrenci Türkiye birincisi oldu.

2023 LGS Kaç Birinci Var

2019 LGS Kaç Birinci Var 2019 LGS Kaç Kişi full çekti

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 1 Haziran 2019’da yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav sonuçları ile ilk kez “Merkezi Sınav Değerlendirme Raporu”nu da yayımladı.

Raporda yer alan bilgilere göre, bu yıl merkezi sınava 1 milyon 29 bin 555 öğrenci katıldı.

565 öğrenci, merkezi sınavın her iki oturumundaki tüm sorulara doğru cevap vererek tam puan aldı. Bu öğrencilerin 66 farklı ilde bulunduğu belirlendi.

2023 LGS 18 Birinci Çıktı

Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan 2018 LGS merkezi sınavın sonuçlarına göre Türkiye genelinde 18 öğrenci 500 tam puan alarak birinciliği paylaşmıştı.

LGS KİMLER GİREBİLİR

Öğretim yılında örgün ortaokulların 8’inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.

Açık Öğretim Ortaokulu ve Geçici Eğitim Merkezi Öğrencilerinin Başvuru Şartları

Örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşımak ve öğrenim gördüğü okulun 8’inci sınıfında öğrenimine devam ediyor olmak.

Yurt dışında e-Okul Sisteminde Kayıtlı Okullarda Öğrenim Gören Öğrencilerin Başvuru Şartları

Öğretim yılında yurt dışında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların 8’inci sınıfında öğrenim görüyor olmak.

Yurt dışında e-Okul Sisteminde Kayıtlı Olmayan Okullarda Öğrenim Gören Öğrencilerin Başvuru Şartları

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsoloslukları aracılığıyla, 5/3/2004 tarihli ve 25393 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği” esas alınarak öğrenim belgesi kontrol edilen öğrencilerden, Türkiye’deki 8’inci sınıf seviyesine denk sınıfta öğrenim görüyor olmak.

LGS iki oturum olarak yapılacak.

Birinci oturum Türkiye saati ile 09.30´da ve ikinci oturum 11.30´da başlayacak. Birinci oturumda, 8´inci sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimlerinden sorular yöneltilecek.

60 dakika olan sayısal alan sınav oturum süresi 20 dakika uzatılarak 80 dakikaya çıkarıldı. Buna göre sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak.

Merkezi sınav sonuçları, www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecek.

Merkezi ve yerel yerleştirme nedir?

a) Merkezî Yerleştirme, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda Merkezi Sınav Puanı üstünlüğüne göre yapılacaktır.

b) Yerel yerleştirme, okulların türü, okulların kontenjanı, okulların bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleştirme işlemi, il ve ilçe Millî Eğitim Müdürlüklerince belirlenen ortaöğretim kurumlarına açıklanan kontenjanlara göre yapılacaktır. Yerleştirme işlemleri, okulun bağlı bulunduğu Genel Müdürlük
ile il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin sorumluluğunda Bakanlıkça yürütülecektir.

c) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı özel ortaöğretim kurumları, Merkezî Sınav Puanı esas alınarak kendi yönetmeliklerine göre öğrenci alabilecektir. Yerleştirme sonuçları aynı eğitim-öğretim yılı için geçerli olacaktır. Özel Öğretim Kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacaktır. Ancak öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecektir.

d) Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri, kayıt kabul şartlarını taşımaları hâlinde sınavla öğrenci alan okullar için tercihlerini bu kılavuz ekinde yer alan Açık Öğretim Ortaokulu ve Yurtdışından Başvuran Öğrenciler İçin “Tercih Ön Çalışma Formu Ek‐2”yi doldurarak yapacaktır. Öğrencilerin
doldurdukları formu, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi Milas Sokak No:21 (06500) Teknikokullar – Yenimahalle/ANKARA adresine APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile göndermeleri gerekmektedir. Ayrıca ilgili öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil başvuruları için tercihlerini, yerleştirme takviminde belirtilen tercih süresi içinde göndermeleri gerekmektedir. Tercihlerden ve olabilecek diğer
gecikmelerden öğrenci velisi sorumlu olacaktır.
e) Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin yerleştirme işlemleri, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için yerleştirme talebinde bulunmaları hâlinde, ikamet adresleri dikkate alınarak İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Eylül 2024 tarihlerinde yapılacaktır.

f) Yurt dışından sınava giren öğrenciler, e‐Okul sisteminde kayıtlı ise tercihlerini http://www.meb.gov.tr adresinden yaparak, okul müdürlüklerine onaylatacaktır. Bu imkânı olmayan yurt dışındaki öğrenciler ise sınavla öğrenci alan okullar için tercihlerini bu kılavuz
ekinde yer alan Açık Öğretim Ortaokulu ve Yurtdışından Başvuran Öğrenciler İçin “Tercih Ön Çalışma Formu Ek‐2” formunu doldurarak yapacaktır. Öğrencilerin doldurdukları formu APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Emniyet Mahallesi Milas Sokak No:21 (06500) Teknikokullar – Yenimahalle/ANKARA adresine göndermeleri gerekmektedir. Ayrıca ilgili öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil başvuruları için tercihlerini, yerleştirme takviminde belirtilen tercih süresi içinde göndermeleri gerekmektedir. Tercihlerden ve olabilecek gecikmelerden, öğrenci velisi sorumlu olacaktır.

g) Öğrenci velisi, tercih ve yerleştirme ile ilgili her tür yazışmada; tercih işlemini yaptığı okulun il/ilçe kurum adı ve kodunu, öğrencinin adını‐soyadını, TC kimlik numarasını, yabancı uyruklu ise öğrenci kayıt numarasını ve açık adresi ile cep telefon numarasını yazacaktır.

ğ) Yurt dışında 8’inci sınıfı bitiren öğrencilerin “Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullara” yerleştirme işlemleri, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 27’inci Maddesi ikinci fıkrası hükümleri çerçevesinde İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil
Komisyonlarınca yapılacaktır.

h) Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerine göre, öğrenci velisi tarafından yapılacaktır.

Bunlara baktınız mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. kevser dedi ki:

    ben de birinci olmak istiyorum

MBA - Model Bilimler Akademisi. Tüm hakları saklıdır.