Nitelikli Liseleri Tanıyalım: İstanbul Erkek Lisesi Puan ve Başarı Sıralaması

Nitelikli Liseleri Tanıyalım: İstanbul Erkek Lisesi Puan ve Başarı Sıralaması
OY KULLAN
Bu Paylaşımı Oyla!
[Toplam: 3 Ortalama: 3.7]

İstanbul Erkek Lisesi Puan ve Başarı Sıralaması

İstanbul Erkek Lisesi Puan ve Başarı Sıralaması. İstanbul Lisesi halk dilindeki adıyla İstanbul Erkek Lisesi (İEL), İstanbul’un Cağaloğlu semtinde, Osmanlı döneminde kurulmuş Numune-i Terakki Mektebi’nin devamı niteliğinde olan bir eğitim kuruluşudur. Anadolu Lisesi olarak hizmet vermektedir.

Eğitim ve öğretim hizmetlerini 1933 yılından günümüze kadar Fatih ilçesinin Cağaloğlu semtinde bulunan eski Duyunu Umumiye (Osmanlı Devleti Genel Borçlar Kurumu) binasında sürdürmektedir.

istanbul erkek lisesi
İstanbul erkek lisesi (İEL)

Erkek Lisesi” adıyla bilinmesine rağmen karma eğitim yapan bir okuldur. Öğrencilere Türk ve Alman eğitim sistemlerinin müfredatlarının birleşiminden oluşan bir eğitim verilir; bazı dersler Alman öğretmenler eşliğinde Alman eğitim müfredatına uygun olarak bazıları ise Türk öğretmenler eşliğinde, Türk eğitim müfredatına uygun olarak işlenmektedir. Eğitim süresi beş yıldır.

1982 yılında yapılan değişiklikle İstanbul Erkek Lisesi’nin tarihi ismi İstanbul Lisesi olarak değiştirildi.  Resmi evraklarda bu isim kullanılıyor olsa da kamuoyunda lise eskisi gibi İstanbul Erkek Lisesi olarak tanımlanmaya devam etti.

Okulda Almanca eğitim veriliyor. İkinci yabancı dil İngilizce. Fizik, kimya, biyoloji, geometri ve matematik derslerini Alman öğretmenler veriyor. Okulda 34 Alman öğretmen bulunuyor.

istanbul erkek lisesi kutuphanesi
İstanbul erkek lisesi kütüphanesi

ÇİFT DİPLOMA İLE MEZUN EDİYOR

İstanbul Erkek Lisesi, Türkiye’de hazırlık sınıfı olan sayılı Anadolu liselerinden birisi. İstanbul Fatih’te bulunan lise Almanca eğitim veriyor. Öğrencilerini Abitur diploması ile mezun ediyor.

İSTANBUL ERKEK LİSESİ DİPLOMASI NE İŞE YARAR?

Okul Abitur (Alman Eğitiminde Üniversiteye Giriş Sınavı ) diploması veriyor. Yani öğrenciler Almanya’daki liselerden mezun olan öğrencilerle aynı haklara sahip. Bu diploma ile Almanya başta birçok ülkeye başvurabiliyor. Türkiye’deki vakıf üniversitelerinden de yüzde 100’e varan oranlarda burs alabiliyor.

LGS İLE ÖĞRENCİ ALIYOR

İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerini Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanıyla alıyor.

İSTANBUL ERKEK LİSESİ KONTENJANI NEDİR?

2018-2019 öğretim yılı hazırlık sınıfı kontenjanı 180 olmuştu.

İSTANBUL ERKEK LİSESİ ÜCRETLİ Mİ?

Hayır, İstanbul Lisesi bir devlet okulu. Öğrenim için ücret ödenmiyor. 

İstanbul Erkek Lisesi Puan ve Başarı Sıralaması

İSTANBUL ERKEK LİSESİ TABAN PUANLARI

İlk merkezi yerleştirme puanı 469.4590

Birinci nakil dönemi puanı 469.3628

İkinci nakil dönemi puanı 469.3628.

Üçüncü nakil dönemi puanı 469.3628

Dördüncü nakil dönemi puanı: 469.3628

İSTANBUL ERKEK LİSESİ YÜZDELİK DİLİMİ KAÇ?

İstanbul Erkek Lisesi’ nin yüzdelik dilimi 0.01 ile 0.09 arasında. Dolayısıyla LGS başarısında ilk 1000 öğrenci arasına girmek gerekiyor.

EĞİTİM SÜRESİ KAÇ YIL?

Bir yıl Almanca hazırlıkla beraber eğitim süresi 5 yıldır.

istanbul erkek lisesi2
İEL (İstanbul Erkek Lisesi)

OKULUN FİZİKİ OLANAKLARI NEDİR?

 885 öğrencinin öğrenim gördüğü okulda 71 öğretmen görev yapıyor. 2 rehber öğretmen bulunuyor. Okulun fiziki olanakları da şöyle sıralanıyor:  

Derslik:34

Müzik Sınıfı:1

Resim Sınıfı:1

BT Sınıfı:2

Kütüphane:1

Fen Laboratuarı:10

Konferans Salonu:1

Spor Salonu:1

Öğretim Şekli:Tekli

Yemekhane :1

Kantin :1

İSTANBUL ERKEK LİSESİ ÜNİVERSİTE BAŞARISI

İstanbul Erkek Lisesinden mezun olan öğrencilerin üniversite sınavlarındaki başarısı oldukça yüksek. %90 larda bir başarı grafiği var.

İSTANBUL ERKEK LİSESİ MEZUNLARI HANGİ ÜNİVERSİTELERİ TERCİH EDİYOR?

Mezun öğrencilerin çoğu Koç üniversitesi ile Boğaziçi üniversitesini tercih ediyor. 70 öğrenci ise Almanya’daki üniversitelere devam ediyor. (Yaklaşık %40 oranında)

Mezun öğrencilerin %10 ise hiç tercih yapmıyor.

istanbul erkek lisesi3
İstanbul Lisesi

İstanbul Erkek Lisesi ile ilgili yeni bilgiler zamanla eklenecektir. Yorum kısmında İstanbul Erkek Lisesi hakkında yapılan yorumları okuyabilirsiniz. Ayrıca siz de, İstanbul Erkek Lisesi hakkındaki düşüncelerinizi, okulun fiziki imkanlarını, başarılarını, tercih edilme nedenlerini, yorum olarak belirterek bu okulu tercih edecek öğrencilere yardımcı olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. serhat dedi ki:

    çok iyi

MBA - Model Bilimler Akademisi. Tüm hakları saklıdır.