İlkokul 1. Sınıf Beslenme Listesi MEB (2024)

İlkokul 1. Sınıf Beslenme Listesi MEB (2024)
OY KULLAN
Bu Paylaşımı Oyla!
[Toplam: 2 Ortalama: 4.5]

İlkokul 1. Sınıf Beslenme Listesi MEB 2024. Okullar için beslenme listesi, 1.sınıf beslenme çantasında neler olmalı, okul beslenmesi nasıl hazırlanır, okul beslenme önerileri ilkokul

İlkokul Beslenme Çantasında Neler Olmalı

İlkokul 1. Sınıf Beslenme Listesi MEB. Çok farklı besinlerin tüketimi enerji sağlamanın yanında, çocukların ihtiyaç duydukları protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri de almalarını sağlar. Besin çeşitliliğinin önemini farklı besin gruplarında inceleyecek olursak; İlkokul 1. Sınıf Beslenme Listesi MEB

 1. Süt, peynir ve yoğurt çocukların güçlü kemiklere, dişlere ve kaslara sahip olmak için gerekli olan protein, kalsiyum ve D vitaminini sağlar. Bu gruptan günde 2-3 porsiyon tüketilmelidir.
 2. Et, tavuk, balık, yumurta, kuru fasulye güçlü kaslar ve sağlıklı kan için gerekli olan protein, demir, B vitaminleri ve bazı mineralleri
  sağlar. Bu besinlerden günde imkanlar dahilinde 2- 3 porsiyon tüketilmesi önerilmektedir.
 3. Ekmek, tahıl ve makarna B vitamini, demir, mineral ve posa içerir. Bunlar ayrıca iyi bir kompleks karbonhidrat kaynağıdırlar ve çocukların aktiviteleri için gereken enerjiyi sağlarlar. Bu grup
  besinlerden günde 6-9 porsiyon tüketilmesi önerilmektedir.
 4. Sebzeler A vitamini, C vitamini, kompleks karbonhidratlar ve posa içerir. Ayrıca belirli miktarlarda B vitaminleri, potasyum, kalsiyum ve di÷er mineralleri içerir. Günde 3-4 porsiyon tüketilmesi önerilmektedir.
 5. Meyveler; çocukların cildi, göz ve diú eti sağlığı için gereken A ve C vitamini, potasyum ve di÷er mineralleri içerir. Meyveler ayrıca karbonhidrat ve posa da içerir. Çocuklar genellikle doğal şeker kaynağı olan meyveleri severler. Günde 2-3 porsiyon meyve yemeleri önerilmektedir. İlkokul 1. Sınıf Beslenme Listesi MEB

İlkokul Öğrencileri İçin Beslenme Önerileri

Birçok çocuk için en iyisi düzenli bir program ile beslenmesidir. Okul öncesi dönemde olduğu gibi, düzenli beslenme ihtiyaçları devam eder. Çünkü açlığa yetişkinler kadar dayanamazlar. Yemekler düzenli olmadığında çocuklar gün boyunca daha fazla abur cubur yeme eğiliminde olur ve yemek zamanı daha az aç olurlar. Aynı nedenle yemeklerin sıklıkla atlanması da iyi bir fikir değildir. Ayrıca çocuklar güne iyi bir başlangıç yapabilmek için kahvaltıya ihtiyaç duyarlar.

Yemek zamanı iyi bir aile zamanı olmalıdır. Çocuklara besleyici besinleri
yemelerini söylemekle, bunu göstermek aynı etkiye sahip değildir. Çocuklar aileleriyle birlikte yemek yediklerinde genellikle daha çeşitli ve besleyici yemekler yerler. Aynı zamanda sosyal davranış modelleri geliştirirler. Kahvaltı,öğle veya akşam yemekleri çocuklara olumlu yeme alışkanlıkları kazandırmada iyi birer fırsattır.

Çocukların kendi besin seçimlerini yapmalarına izin verilmelidir. Çocuklara neyi, ne kadar yiyeceklerine karar verme konusunda şans tanıyın. Onların kişisel besin tercihlerine ve damak zevklerine saygı gösterin. Onlara yemek istemedikleri yemekleri kibarca reddetme fırsatı verin. Çocuklara ana ve ara öğünleri planlamaya katılma fırsatı
verin. Bu onlara besin seçmede nasıl karar vermelerini öğreten bir yoldur.
Çocuklar planlanmasına ve hazırlanmasına katıldıkları besinleri daha çok
severler. Onları zorlamadan yeni besinler denemeye teşvik edin. Yeni besinleri denemek yeni hobileri denemek gibidir. Bu onların bilgilerini, deneyimlerini ve yeteneklerini arttırır. Çocuklar sık olarak tükettikleri besinleri daha çok severler. Çocuklarınıza düzenli olarak meyve
ve sebze verirseniz ve kendiniz de yerseniz zamanla onları seveceklerdir.

Ara öğünler çocuğun sağlıklı beslenme planını seçmesine katkıda bulunurlar.
Dikkatli seçildiklerinde ara öğünler çocuğunuzun gün boyu almayı ihmal ettiği besin gruplarının yerini doldururlar. Büyüme çağında ara öğünlerde süt, ayran, meyve suyu, peynirli ekmek vb. besinlerin tüketilmesi uygundur.

Çocukların bir öğünde veya bir günde değil, birkaç gün içinde tükettiklerinin toplam miktarı önemlidir. Çocuğunuz ara sıra belli birkaç besini tüketmiyor veya bir öğünde fazla bir şey yemiyorsa bunda endişe etmenizi gerektiren bir durum yoktur.

Ana ve ara öğün zamanları çocuğunuzu sıkmayacak şekilde olduğunda beslenme alışkanlıkları da iyi yönde gelişir. Yemek zamanında oluşan stres, besin tüketimine yansır. Yemek zamanında tartışma ve eleştiri yapmadan iletişim kurmaya çalışarak güzel vakit geçirilmelidir.

Yarım gün hizmet veren okullarda genellikle 7-9 yaş grubu çocuklara yönelik ara öğün olarak evden getirdikleri yiyeceklerle beslendikleri beslenme saati uygulaması yapılmaktadır.
Bu saatlerde Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanmış ilköğretim Okulları için Beslenme Programına (Ek 1) uyulması ve öğretmenler ve yönetim tarafından bu uygulamaların takip edilmesi önem taşımaktadır. Okullarda
beslenme eğitimi ve rehberliğinin verilmesi, okul yönetiminin konuya önem vermesi, yemek verilen okullarda kaliteli yemek hizmeti sunumu ve sürekliliğinin sağlanmasında diyetisyenlerin görev alması, kantinlerde ilgili genelgeler çerçevesinde okul yönetiminin yeterli ve dengeli beslenmeye yönelik yiyecek ve içeceklerin satılmasını sağlaması ve denetlemesi önemlidir. İlkokul 1. Sınıf Beslenme Listesi MEB

Çocuklarda beslenme çocuğun yaşına, cinsiyetine, vücut ağırlığına, fiziksel aktivitesine göre düzenlenmelidir.
Okul çağı çocukların beslenme alışkanlıklarını aile ve arkadaş
çevresi etkiler. Ayrıca reklamlar, okulda beslenme durumunun
denetlenmemesi, çocuğu yanlış beslenme alışkanlıklarına yöneltir. Bu nedenle çocuğun yeterli ve dengeli beslenebilmesi için çocuğun, ailenin ve okul yönetimindeki kişilerin ve öğretmenlerin beslenme konusunda eğitilmeleri önemlidir.

Çocuğun yeterli ve dengeli beslenmesinin en önemli göstergesi büyüme ve gelişmesidir.
Büyümenin yeterliliği çocuklarda yaşına ve cinsiyetine göre olması gereken vücut ağırlığı ve boy uzunluğunun saptanması ile anlaşılır.
Besinlerden günlük alınan enerji, protein, vitamin ve minerallerin vücutta en elverişli olarak kullanılabilmesi için dört besin grubunda yer alan besinlerin öğünlere dengeli dağıtılması gerekir.

Okul çocuklarında yapılan araştırmalar çocukların büyük çoğunluğunun kahvaltı etmeden okula gittiklerini göstermektedir. Çocuk zamanını; oyun oynama ve çalışma faaliyetlerine uygun şekilde ayarlamayı öğrenmelidir. Yeni bir günün başlangıcında, bütün gece geç kalan vücudun, çalışma gücüne kavuşması için sabah kahvaltısının önemi büyüktür. Uzun süren bir açlık sonucu kahvaltı edilmediğinde kişi kendini güçsüz hisseder, başı döner, yeterli enerji oluşmadığı için zihinsel faaliyetler özellikle dikkat, çalışma ve öğrenme yeteneği azalır.
Okulda başarı düşer. Kahvaltı beyin fonksiyonları için gerekli enerjiyi sağlayarak öğrenmeyi olumlu yönde etkiler. Sağlıklı beslenme için üç öğün yemek önemlidir.

İlkokul 1. Sınıf Beslenme Listesi 2023

1. Sınıf Beslenme Listesi MEB

 • PAZARTESİ
  • Börek ya da Poğaça (evde yapılmış)
  • Süt
  • 1 meyve (Mevsim meyvesi)
 • SALI
  • Doğranmış domates veya salatalık
  • Tost
  • Meyve suyu
  • Kabuksuz kuruyemiş
 • ÇARŞAMBA
  • Peynirli, kaşarlı veya çocuğunuzun sevdiği malzemeyle hazırlanmış sandviç, salatalık
  • Süt
  • 1 meyve (Mevsim meyvesi)
 • PERŞEMBE
  • Tercihen haşlanmış patates
  • Peynir
  • Ayran
  • Kabuksuz kuruyemiş
 • CUMA
  • Çikolatalı ekmek ( reçel, bal, helvada olabilir)
  • Süt
  • 1 meyve (Mevsim meyvesi)

BESLENME LİSTESİNİ İNDİR

1. Sınıf Beslenme Çantasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Lütfen beslenme örtünüzü koyunuz.
 • Kesici aletler koymayınız. Kırılıp yaralayacak cam eşyalar koymayınız.
 • Lütfen ders saatleri içinde beslenme getirmeyiniz.
 • Beslenme çantasının temizliğini günlük yapınız.
 • Mevsim meyvelerini soyulmuş hazırlanmış olarak beslenmeye koyunuz.
 • Gazlı içecekler kesinlikle getirilmeyecektir.
 • Miktarı çok iyi ayarlayınız. Çocuğunuzun tüketebildiği kadar yiyecek hazırlayınız.
 • Çocuğunuzun beslenmesinde işlenmiş şeker içeren ürünler olmamasına dikkat ediniz. İşlenmiş gıdalardan uzak kalmasını sağlamak için, fazla miktarda harçlık vermekten kaçınınız.
 • çocuğunuzu beslenmesiz okula göndermeyiniz.

ilkokul 1. Sınıf Beslenme Listesi MEB 2024

1. SINIF İHTİYAÇ LİSTESİ

Bunlara baktınız mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

MBA - Model Bilimler Akademisi. Tüm hakları saklıdır.