MBA – Model Bilimler Akademisi

DGS Puanı Nasıl Hesaplanır ÖSYM DGS Puan Hesaplama Formülü 2020

DGS Puanı Nasıl Hesaplanır ÖSYM DGS Puan Hesaplama Formülü 2020
OY KULLAN
Bu Paylaşımı Oyla!
[Toplam: 2 Ortalama: 3]

DGS Puanı Nasıl Hesaplanır ÖSYM DGS Puan Hesaplama Formülü 2020

DGS puanı nasıl hesaplanır. Bu yazımızda DGS Puanlarının nasıl hesaplandığını ayrıntılı olarak açıklayalım. ÖSYM’ nin kılavuzundaki açıklamalar doğrultusunda konuyu açıklamak istiyorum.

GÜNCEL DGS PUAN HESAPLAMA ROBOTU İÇİN TIKLA

SAYISAL VE SÖZEL STANDART PUANLARIN HESAPLANMASI

DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı  bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.

Yetenek testinin sayısal ve sözel bölümleri için adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Adayların, sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece adaylar için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

ÖN LİSANS BAŞARI PUANI

DGS’ye başvuran adaylardan her biri için ön lisans öğrenimindeki akademik ortalama göz önünde tutularak bir DGS Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) hesaplanacaktır.
DGS’ye başvuran adaylardan YÖKSİS’te akademik not ortalamaları bulunanların bu bilgileri elektronik ortamda YÖKSİS’ten alınarak ÖSYM arşivine aktarılacaktır. ÖBP’nin hesaplanmasında bu bilgiler Kullanılacaktır. YÖKSİS kaynaklı bilgisinde eksiklik/düzeltme olan adayların kendi üniversitelerine başvurarak bu bilgilerinin düzeltilmesini sağlamaları gerekmektedir.

ÖBP Puanı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

DGS için ÖBP kısaltmasına sahip Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı bulunur. Bu puan belirli bir katsayıda direkt olarak sizin sonucunuza etki eder. Şu an için katsayı değeri 0.6 olarak belirlenmiş durumda.

GÜNCEL DGS PUAN HESAPLAMA ROBOTU İÇİN TIKLA

ÖBP Puanı hesaplamak için öncelikle notunuzun 100’lük sistemde mi yoksa 4’lük sistemde mi olduğunu belirlemelisiniz.

Eğer 100’lük sistemdeyse, direkt olarak sonucunuzu 0.8 katsayısı ile çarparak ÖBP puanınızı bulabilirsiniz. ÖBP en fazla 80, en az 40 olur.

Eğer 4’lük sistemdeyse, notunuzu 20 ile çarpmanız yeterli olacaktır.

Örnek: Ortalamanızın 3.30 olarak geldiğini varsayalım. 3,40*20 = 66 işte bu sonuç sizin Önlisans Başarı Puanınızdır.

GÜNCEL DGS PUAN HESAPLAMA ROBOTU İÇİN TIKLA

“Akademik not ortalamalarından elde edilecek Önlisans Başarı puanlarının sınav puanlarına katılarak Dikey Geçiş Sınavı Puanının nasıl hesaplanacağı ÖSYM tarafından belirlenir ve Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda yer alır.”

DGS’de Önlisans Başarı Puanı (ÖBP), aşağıdaki şekilde hesaplanarak sınav puanlarına eklenecektir:
Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Önlisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük notun ÖBP değeri
40 olacak, en yüksek 100 olan notun da ÖBP değeri 80 olacaktır. 50’nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Bu şekilde hesaplanan Önlisans Başarı Puanı merkezî sınavdan alınan puana
eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Bütün not sistemleri doğru orantı kurularak, 100’lü not sistemine dönüştürülecektir.

DGS PUANININ HESAPLANMASI

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır.
DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak
toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan
adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.

TABLO-A. DGS PUANLARINI BELİRLEYEN STANDART PUANLAR VE KATSAYILAR

DGS PuanlarıSayısal
Standart
Puan
Sözel
Standart
Puan
Ön Lisans
Başarı Puanı
(ÖBP)*
Sayısal DGS Puanı (DGS – SAY)30,60,6
Sözel DGS Puanı (DGS – SÖZ)0,630,6
Eşit Ağırlıklı DGS Puanı (DGS – EA)1,81,80,6

2018-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2019-DGS’de ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. 2019-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2020-DGS’de ilgili ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.

KOLAY YOLDAN DGS PUAN HESAPLAMA FORMÜLÜ

GÜNCEL DGS PUAN HESAPLAMA ROBOTU İÇİN TIKLA

DGS KILAVUZUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLA

Bunlara da baktınız mı?

pi sayisi nedir

Matematik öğretmeni. Öğrencilerimle sınavlara yönelik ONLİNE ve BİREBİR dersler yapıyorum. Detaylı bilgiye istanbulozelogretmen.com adresinden ulaşabilirsiniz.  Ayrıca aşağıdaki linklerden beni takip edebilirsiniz.

MBA Akademisi son projelerimden birisi olarak 2019 yılında yayın hayatına girdi. Amacımız özgün içerikler sunmak. Sitemizde ÖSYM sınavları ve eğitimle ilgili aradığınız her şeyi bulmanız için güncellemeler düzenli olarak yapılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
    MBA - Model Bilimler Akademisi. Tüm hakları saklıdır. Link verilerek paylaşım yapılabilir.