2024 DGS Ek Yerleştirme ve Ek Tercih Ne Zaman DGS Ek Tercih Kimler Yapabilir 2024 DGS Ek Tercih Kılavuzu

2024 DGS Ek Yerleştirme ve Ek Tercih Ne Zaman DGS Ek Tercih Kimler Yapabilir 2024 DGS Ek Tercih Kılavuzu
OY KULLAN
Bu Paylaşımı Oyla!
[Toplam: 3 Ortalama: 3.7]

2024 DGS Ek Tercihler Ne Zaman. 2024 DGS Ek Yerleştirme ve Ek Tercih Ne Zaman DGS Ek Tercih Kimler Yapabilir 2024 DGS Ek Tercih Kılavuzu

2024 DGS Ek Tercihler Ne Zaman

2024-DGS Ek Yerleştirme tercih tarihleri daha belli olmadı. 2023 yılında 1-7 Ekim 2023 tarihleri arasında alındı. Tercihler aday tarafından, bireysel olarak internet aracılığıyla, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile Merkezimize gönderilen veya elden verilen tercihler işleme alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

DGS ek tercihlerin ne zaman yapılacağı tarihi belli olmadı. DGS üniversite kayıtların tamamlanmasının ardından ÖSYM tarafından DGS ek tercih tarihlerinin açıklanması bekleniyor. 2024 DGS kayıt işlemleri 09-15 Ekim 2024 tarihleri arasında yapılacak. Ek tercihlerin bu tarihten sonra başlayacak.

2024 DGS Ek Yerleştirme tercih ücreti ne kadar

Ek yerleştirme için tercih ücreti 30,00 TL’dir. Ek yerleştirme için tercih yapmak isteyen adaylar, tercih ücretini, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’ de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile 1-8 Ekim 2024 tarihleri arasında yatıracaklardır. Ücret yatırma işlemi
8 Ekim 2024 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Banka/ATM’lerden tercih ücreti yatırılmamalıdır. Adaylar, tercihlerini yaptıktan sonra tercih ücretini yatırarak tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Süresi içinde ek yerleştirme tercih ücretini yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihler geçersiz sayılacak ve ek yerleştirme işlemine dâhil edilmeyecektir.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından yerleştirme ücreti alınmaz. ÖSYM bu bilgilerin doğruluğunu ilgili kurumlardan teyit edecektir. Bu bilgisi ilgili kurumlarca onaylanmayan adayların tercihleri sistemden silinecek, yerleştirme işlemine alınmayacaktır.

2024-DGS Ek Yerleştirme İle İlgili Açıklamalar

2024-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2023- DGS’ye girmiş ve 2023-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak
gerekir. Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

a) Tablo-1’de yer alan yükseköğretim lisans programlarını; ilgili puanı hesaplanmış, ön lisans mezuniyet alanı Tablo-2’ye uygun tüm adaylar tercih edebilecektir.
b) Kontenjanlara yerleştirme yapılırken taban puan şartı aranmayacaktır.
c) Ek yerleştirmede adaylar en fazla 30 tercih yapabileceklerdir.
2024-DGS Ek Yerleştirmede, 2024-DGS Kılavuzu, 2020-DGS Tercih Bilgileri ve Ek Yerleştirme İle İlgili Açıklamalar metninde yer alan ilke ve kurallar ile yükseköğretim programlarının koşul ve açıklamaları geçerli olacaktır. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında
gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.
Adaylar, 2024-DGS yerleştirme sonucu oluşan en düşük puanlara aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir.

2024-DGS Ek Yerleştirme ile ilgili tablolar ÖSYM’nin internet sayfasından yayımlanmıştır. 2024- DGS Ek Yerleştirme için ayrıca bir kılavuz hazırlanmayacaktır.
Ek yerleştirme sonuçları, ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacak, adaylara ek yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayları gösteren fotoğraflı yerleştirme sonuçları, ÖSYM tarafından YÖK’e elektronik ortamda gönderilecektir. Bir
yükseköğretim programını kazanan adayların, sınav sonuçları açıklandıktan sonra sonuç belgelerinde belirtilen tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. 2024 DGS Ek Yerleştirme Tercihler Ne Zaman

2024 DGS Ek Tercih Kılavuzu

DGS: Dikey Geçiş Sınavı ek kılavuzu aşağıdadır. Kılavuzda boş kalan kontenjanları görebilirsiniz.

2024 DGS Ek Tercihler Nasıl Yapılır?

Tercihler aday tarafından, bireysel olarak İnternet aracılığıyla, T.C. kimlik numaraları ve şifreler kullanılarak elektronik ortamda yapılacaktır. Posta le Merkezimize gönderilen veya elden verilen tercihler işleme alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

Ek yerleştirme için tercih ücret 30,00 TL’dir. Ek yerleştirme için tercih yapmak isteyen adaylar, tercih ücretini, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’ de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı le yatıracaklardır. Banka/ATM’lerden tercih ücret yatırılmamalıdır. Adaylar, tercihlerin yaptıktan sonra tercih ücretini yatırarak tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Süresi içinde ek yerleştirme tercih ücretini yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihler geçersiz sayılacak ve ek yerleştirme işlemine dâhil edilmeyecektir.

2024 DGS Kimler Ek Tercih Yapabilir?

2023-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2023- DGS’ye girmiş ve 2023- DGS merkezi yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

  • a) Tablo-1’de yer alan yükseköğretim lisans programlarını; ilgili puanı hesaplanmış, ön lisans mezuniyet alanı Tablo-2’ye uygun tüm adaylar tercih edebilecektir.
  • b) Kontenjanlara yerleştirme yapılırken taban puan şartı aranmayacaktır.
  • c) Ek yerleştirmede adaylar en fazla 30 tercih yapabileceklerdir.

2024 DGS Kaç Ek Tercih Var?

2024 DGS’ de adaylar en fazla 30 tercih yapacak olup tüm tercihlerin kullanılması zorunlu değildir.

2024 DGS Ek Tercih Minimum Taban Puanlar

Adaylar, 2023-DGS yerleştirme sonucu oluşan en düşük puanlara aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. 2023-DGS Ek Yerleştirme ile ilgili tablolar ÖSYM’nin İnternet sayfasından yayımlanmıştır. 2023- DGS Ek Yerleştirme için ayrıca bir kılavuz hazırlanmayacaktır. Ek yerleştirme sonuçları, ÖSYM’nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara ek yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Bir yükseköğretim programını kazanan adayların, sınav sonuçları açıklandıktan sonra sonuç belgelerinde belirtilen tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

Bunlara da baktınız mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

MBA - Model Bilimler Akademisi. Tüm hakları saklıdır.