Aynı anda 2 üniversite okunur mu 2024- Aynı anda iki bölüm

Aynı anda 2 üniversite okunur mu 2024- Aynı anda iki bölüm
OY KULLAN
Bu Paylaşımı Oyla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bu yazımızda aynı anda 2 üniversite okunur mu 2024 aynı anda iki bölüm okumak gibi sorulara cevap vereceğiz. YKS ve DGS öğrencileri aynı anda kaç bölüm birlikte okuyabilir. 4 ve 2 yıllık üniversite aynı anda okumak

Aynı anda iki bölüm okumak 2024

Aynı anda iki üniversite okumak 2024, aynı anda iki açıköğretim üniversite okumak, 4 ve 2 yıllık üniversite aynı anda okunabilecek, aynı anda hem örgün hem açıköğretim okunur mu, aynı anda lisans ve önlisans nasıl okunur, aynı anda iki örgün üniversite okumak, aynı anda iki açıköğretim okunur mu

2024 YKS ve DGS’ nin ardından birçok üniversite öğrencisinin merak ettiği sorulardan birisi aynı zamanda iki üniversite okunup okunmayacağı. Konumuza geçmeden önce kısa açıklamalarda bulunalım.

Lisans bölümler nedir: Lisans bölümler diğer anlamıyla üniversitelerin 4 yıllık bölümleri. Örgün okunur.

Önlisans bölümler nedir: Önlisans bölümler diğer anlamıyla üniversitelerin 2 yıllık bölümleri. Örgün okunur. DGS sınavıyla lisansa tamamlanabiliyor.

AÖF Bölümleri: Açık öğretim fakültesi bölümleri. İki ve dört yıllık olabilir. Örgün değildir.

Örgün Eğitim: Derslere bizzat girerek, devam devamsızlığın olduğu üniversite bölümleri. AÖF haricindeki tüm üniversitelerde eğitim örgündür.

SINAVSIZ İKİNCİ ÜNİVERSİTE OKUMAK

Aynı anda 2 üniversite okunur mu

Aynı anda bir kaç bölüm okunabilir ama bunun belirli şartları vardır. Aynı anda iki lisans bölümü birlikte okunamaz. Aynı şekilde aynı anda iki önlisans bölümü de birlikte okunmaz. Fakat aynı anda lisans ve önlisans bölümleri okunabilir.

Aynı anda 2 lisans okunur mu?

Hayır. İki lisans bölümünü aynı anda okuyamazsınız. Eğer bir lisans programında kayıtlı iseniz ve YKS ile yine bir lisans programına yerleşmişseniz halen kayıtlı olduğunuz yükseköğretim kurumundan ilişiğinizi kesmediğiniz sürece yeni yerleştiğiniz bölüme kayıt yaptıramazsınız. Yerleşebilirsiniz ama okuyamazsınız.

Aynı anda 2 önlisans okunur mu?

Hayır. İki lisans bölümünü aynı anda okuyamazsınız. Eğer bir önlisans programında kayıtlı iseniz ve YKS ile yine bir önlisans programına yerleşmişseniz halen kayıtlı olduğunuz yükseköğretim kurumundan ilişiğinizi kesmediğiniz sürece yeni yerleştiğiniz bölüme kayıt yaptıramazsınız. Yerleşebilirsiniz ama okuyamazsınız.

Aynı anda lisans ve önlisans okunur mu?

Evet okunabilir. Aynı anda lisans ve önlisans bölümünü okuyabilirsiniz. Kayıtlı olduğunuz program ön lisans ise ve siz lisans programına yerleşirseniz kayıtta sorun yaşamazsınız. Bu durum tam tersi için de geçerli. Örgün lisans programına kayıtlı olanlar,  ön lisans bölümüne yerleştiklerinde kayıt yaptırabilirler.

Aynı anda Lisans ve AÖF okunur mu?

Evet okunabilir. Aynı anda lisans ve sınırsız AÖF bölümü okuyabilirsiniz.

Aynı anda önlisans ve AÖF okunur mu?

Evet okunabilir. Aynı anda önlisans ve sınırsız AÖF bölümü okuyabilirsiniz.

Aynı anda lisans önlisans ve AÖF okunur mu?

Evet okunabilir. Aynı anda lisans, önlisans ve sınırsız AÖF bölümü okuyabilirsiniz.

Aynı anda Lisans ve AUZEF okunur mu?

Evet okunabilir. Aynı anda lisans ve AUZEF (AÇIK VE UZAKTAN EĞİTİM) bölümlerinden birisini okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak;

ÖSYM kılavuzunda yer alan programlarda aynı seviyede iki örgün  programa kayıt yaptırılamaz. Örneğin, örgün eğitimde bir üniversitede Matematik Bölümü okurken öğrenci başka bir yükseköğretim kurumunda veya aynı üniversitede örgün lisans programına kayıt yaptıramaz. Aday hangi programda eğitimine devam etmek istiyorsa diğerinden kaydını sildirmek zorundadır.

Bunlara baktınız mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Ayşenur dedi ki:

  Ben dgs ile İstanbul Üni de açıktan bilişimi yazıcam ama aynı zamanda sınavsız ikinci üni olarak açıktan anadolu da yada Atatürk Üniversitesinde okuyabiliyor muyum?

 2. efe dedi ki:

  ben örgün eğitimde üniversiteye kayıtlıyım ve şuan 3.sınıfım yks tercihiyle aöf 4 yıllık bir bölümü kazandım(bölüm 2.üniversite kapsamında olmadığı için mecbur yks ile tercih yaptım) şimdi ben bu bölüme kayıt yaptırırsam örgün olarak okuduğum üniversitemde sorun olur mu? ikisini aynı anda okuyabilir miyim ?

  1. ALİ dedi ki:

   Efe, aynı durumdan ben de mustaribim. Bir sonuç aldın mı konu ile alakalı ?

MBA - Model Bilimler Akademisi. Tüm hakları saklıdır.