2024 ALES Kaç Yıl Geçerli Olacak ALES Kaç Yıl Geçerli Resmi Gazete

2024 ALES Kaç Yıl Geçerli Olacak ALES Kaç Yıl Geçerli Resmi Gazete
OY KULLAN
Bu Paylaşımı Oyla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

ALES Sınavı Kaç Yıl Geçerli Olacak

ALES Sınavı Kaç Yıl Geçerli Olacak ALES nedir ALES sınavına kimler girebilir girebilir.

ALES Nedir

ALES; yüksek öğretim kurumlarına öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, lisansüstü eğitime girişte ve yurt dışına lisansüstü eğitime gönderilecek adayların seçiminde kullanılmaktadır.

ALES SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

ALES’e bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ve denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilir.

ALES YILDA KAÇ DEFA YAPILIYOR?

ALES, ÖSYM tarafından ALES/1, ALES/2 ve ALES/3 olarak 81 il merkezinde yılda üç kez yapılmaktadır.

Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES) yılda 3 defa yapılmaktadır.

  1. ALES Mayıs’ ta
  2. ALES Eylül’ de
  3. ALES Kasım’ da

ALES KAÇ SORU

ALES, 50 sayısal ve 50 sözel sorularının bulunduğu iki testten oluşmaktadır. 100 sorudan oluşan bu sınav için 150 dakika (2,5 saat) cevaplama süresi verilmektedir.

Sorular, belirli yüksek öğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik değil, Yüksek öğretim kurumlarının farklı bölümlerinden mezun adayların cevaplayabilecekleri niteliktedir.

ALES PUANI NASIL HESAPLANIYOR

ALES puanları; sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanı olmak üzere üç ayrı puan türünde hesaplanıyor. Adayların doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık ham puanları (net sayıları) elde ediliyor.

Her test için sınavı geçerli sayılan tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların puanları; ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülüyor. Böylece her aday için sayısal ve sözel standart puanlar hesaplanmıştır. Elde edilen bu standart puanlar adayların sayısal, sözel ve eşit ağırlık olmak üzere üç ağırlıklı puanı hesaplanıyor.

e-ALES Nedir?

e-ALES Elektronik Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavıdır. İlk defa 28 Ocak 2017 tarihinde uygulanmıştır.

e-ALES ÖSYM sınav merkezlerinde yapılmaktadır. Sınav süresi ve yapısı bakımından klasik ALES’ten bir farkı bulunmamaktadır. Sınav süresi 150 dakika toplamda 100 soru çıkmaktadır.

e-ALES başvuruları da ÖSYM’nin sitesinden online olarak yapılıyor.

ALES SINAVI KAÇ YIL GEÇERLİ

Eskiden 3 yıl geçerliliği bulunan ALES sınavı artık 5 yıl geçerli olacak.

Yönetmeliğe eklenen geçici madde ile daha önce yapılan ALES sonuçları da açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli sayılacak.

ALES KAÇ YIL GEÇERLİ RESMİ GAZETE

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik:

” MADDE 1 – 31/7/2008 tarihli ve 26953 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının üçüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Bu sınavın sonuçları açıklandığı tarihten itibaren beş yıl süreyle geçerlidir.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 6 – (1) Bu maddenin yayım tarihinden önce yapılan ALES sonuçları açıklandığı tarihten itibaren beş yıl süreyle geçerlidir.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Yüksek öğretim Kurulu Başkanı yürütür.”

Bunlara baktınız mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

MBA - Model Bilimler Akademisi. Tüm hakları saklıdır.