8. Sınıf Hazır Bulunuşluk Sınav Soruları ve Cevapları 2024

8. Sınıf Hazır Bulunuşluk Sınav Soruları ve Cevapları 2024
OY KULLAN
Bu Paylaşımı Oyla!
[Toplam: 54 Ortalama: 3.1]

8. sınıf hazır bulunuşluk sınav soruları ve cevapları. 8.sınıf hazır bulunuşluk sınav soruları cevapları. 8.sınıf hazır bulunuşluk sınav soruları ve cevapları 2024, 8. sınıf Matematik hazır bulunuşluk soruları ve cevapları, 8. sınıf seviye belirleme sınav soruları

8. SINIF DERS KİTAPLARI İNDİR

Hazır Bulunuşluk Sınavının Amacı

Öğrencinin belli bir konuyu öğrenebilmesi için gerekli olan ön öğrenmelere ve konunun öğrenilebilmesi için bireylerde olması gereken diğer özelliklerin tamamına hazırbulunuşluk denir. Hazırbulunuşluk bilişsel, duyuşsal ve devinişsel becerilerle ilgilidir.
Özellikle bilişsel boyut eğitim süreci içerisinde yer alan bir bilginin öğrenilmesi bir başka bilginin mevcudiyetine bağlı olmasıyla ilgilidir. Hazırbulunuşluk uygulamasının temel amaçlarından birisi öğrencilerin yeni bir bilgiyi edinebilmeleri için sahip olmaları gereken ön öğrenmelerin tespit edilmesidir. Hazırbulunuşluk uygulaması ile öğretmenlerin eğitim sürecini sağlıklı planlamaları için gereken dönütler sağlanacaktır. Öğretmenlerimiz bu dönütler ile yıllık planlarında ön öğrenmelerdeki eksikliklere yer vererek üniteleri işlemeye başlamadan önce ön öğrenmeler sağlamlaştırılacak ve öğrencinin hazırbulunuşluk seviyesi özellikle bilişsel düzeyde hazır hale getirilecektir.

8. Sınıf Hazır Bulunuşluk Sınav Soruları ve cevapları

Afyon İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme ve Değerlendirme merkezi tarafından düzenlenen 8.sınıflara yönelik olarak düzenlenen hazır bulunuşluk sınav sorularıdır.

Hazır Bulunuşluk Sınavı Sıkça sorulan sorular

 1. a) 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 22. maddesine dayanarak alınan kararlar doğrultusunda; Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Din Eğitimi Genel Müdürlüğü ve Özel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı resmî okulların 5. sınıflarında “Türkçe, Matematik,
  Fen Bilimleri ve İngilizce” derslerini kapsayan hazır bulunuşluk uygulaması yapılacaktır.
 2. Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmenliği 45.(c) Maddesine dayanarak Ortaöğretim kurumlarındaki resmî Anadolu İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri, Çok Programlı Liseler, Fen Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerinin 9. sınıflarında “Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve
  İngilizce ” derslerini kapsayan hazırbulunuşluk uygulaması yapılacaktır.
 3. Özel okullar, akşam liseleri ve Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan okullar kapsam dışında bırakılmıştır. Bu okullarda hazırbulunuşluk uygulaması gerçekleştirilmeyecektir.
 4. 12 Eylül 2024 Perşembe günü Türkçe ve Fen Bilimleri derslerinden, 17 Eylül 2024 Salı günü Matematik ve İngilizce derslerinden hazır bulunuşluk uygulaması yapılacaktır.
 5. sınıf Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerine ait hazırbulunuşluk uygulaması fen bilimleri adı altında yapılacaktır.
 6. Yapılacak hazırbulunuşluk uygulamasında, derslerin bir önceki düzeylere ait öğretim programlarına bağlı kalınarak hazırlanacak ve öğretim programlarında belirtilen kazanımlar esas alınacaktır.
 7. Hazırbulunuşluk uygulaması notlandırma ve sıralama amacı olmaksızın eksik öğrenmelerin tespiti ve bu eksikliklerin giderilmesi amacını taşımaktadır.
 8. Hazırbulunuşluk uygulaması, (olağanüstü haller ve özel durumlar dışında) il genelinde tam gün eğitim veren okullarda ve sabahçı okullarda 11.00-12.00 saatleri arasında
  uygulanacaktır. Öğlenci eğitim veren okullarda ise sınav 14.30- 15.30 saatleri arasında uygulanacaktır.
 9. Hazırbulunuşluk uygulaması çoktan seçmeli sorulardan oluşacaktır. Her bir soru 5 puan olacaktır. Değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecektir.
  Sınav süresi her ders grubu için 60 dakikadır.
 10. Hazırbulunuşluk uygulamasına katılmayan öğrenciler için telafi sınavı yapılmayacaktır.
 11. Hazırbulunuşluk uygulamasının bitiminde soru kitapçıkları öğrencilerden geri toplanacak ve sonuç açıklanana kadar okul idaresi tarafından saklanacaktır. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte soru kitapçıkları öğrencilere dağıtılacaktır.
 12. Sınav optik formları İstanbul Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından okunmak üzere okul sınav komisyonu başkanı olan okul müdürü tarafından ilçe milli eğitim müdürlüklerine teslim edilecektir.
 13. 12 Eylül ve 17 Eylül’de yapılacak hazırbulunuşluk uygulaması iş takvimi (saatleri) aşağıda belirtilmiştir
 14. 8. Sınıf Hazır Bulunuşluk Sınav Soruları ve cevapları

LGS DENEME PDF 2023

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

MBA - Model Bilimler Akademisi. Tüm hakları saklıdır.