DGS Konuları ve Soru Dağılımı 2024 DGS Müfredatı

DGS Konuları ve Soru Dağılımı 2024 DGS Müfredatı
OY KULLAN
Bu Paylaşımı Oyla!
[Toplam: 12 Ortalama: 3.5]

2024 DGS Konuları ve Soru Dağılımı – 2024 DGS Müfredatı ÖSYM. DGS konulara göre soru dağılımı 2024 DGS’ de hangi konular var ve 2024 DGS müfredatı nasıl olacağını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

2024 DGS Konuları ve Müfredatı

2024 DGS sınavı konuları şunlardır; 2024 DGS Matematik 60 soru ve 2024 DGS Türkçe 60 soru. 2024 DGS Sayısal öğrencileri en az 0.5 Türkçe neti yapmalı. 2024 DGS Sözel öğrencileri en az 0.5 Matematik neti yapmalı.

20232024dgsmat

2024 DGS Konuları ve soru dağılımı aşağıda listelenmiştir. ÖSYM bazen art arda soru sormadığı konular olduğu gibi her yıl soru sorduğu konularda olmaktadır. Sizlere bu konuların soru dağılımlarını 2016, 2017, 2018 ve 2019 yılları olmak üzere hazırladık. Bu soru dağılımlarına bakarak ağırlık vermeniz gereken konuları belirleyebilirsiniz. 2024 DGS konuları ÖSYM sınav formatına uygun olarak güncellendi.

DGS Matematik Kampı 2020
DGS Matematik Kampı

2024 DGS Konuları PDF ve Soru Dağılımı ÖSYM Müfredatına göre düzenlendi. 2024 DGS Konuları PDF

2024 DGS MATEMATİK KONULARI

DGS Matematik Konuları ÖSYM

ONLİNE DGS MATEMATİK DERSİ

2024 DGS TÜRKÇE KONULARI

DGS Türkçe Konuları ÖSYM

2024 DGS KALDIRILAN KONULAR

DGS Eklenen ve Kaldırılan Konular

2024 DGS ÇALIŞMA PROGRAMI

DGS Çalışma Programı Pdf için TIKLA

DGS SORULARI ÇÖZÜMLERİ

Tüm DGS Sorularının Çözümleri

2024 DGS de Kaç Soru Var?

DGS kılavuzunda yapılan açıklamaya göre,soru sayısı 120 olup toplam dakika ise 150 olarak belirlendi.

Sorular sayısal ve sözel bölümlerin ikisinde de akıl yürütmeye yönelik olacak. Önlisans da adayların öğrenmiş oldukları bilgi ve becerileri değerlendirmeye almak yerine ,muhakeme kabiliyetlerini ölçerek yapılacak olan sınavda toplam 120 soru olacak.

 • Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesi amaçlanmaktadır.
 • ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır.
 • Test soruları farklı alanlardan gelen yüksek öğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.
 • Sınav saat 10.15’de başlayacak ve süresi 150 dakika olacaktır.

DGS GENEL BİLGİLER VE KURALLAR

 • Sınav, Haziran ayının son haftasonunda uygulanır.
 • DGS’de sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Sınav, saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika olacaktır.
 • Sınavda uygulanacak test, çoktan seçmeli sorulardan oluşacaktır.
 • DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecektir.
 • Yerleştirme, adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayar ortamında yapılacaktır.
 • Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verilerek ve kredileri dikkate alınarak, programdan alması gereken dersler belirlenir. Öğrencinin alması gereken derslere göre programa kaydı yapılarak, eğitime devam hakkı verilir.
 • Yabancı dille öğretim yapılan programlarda ve zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan programlarda öğrencilerin lisans programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir.
 • Hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri Tablo-2’de verilmiştir. Adayların, tercihlerini sadece bu tabloda verilen ilgili alanları göz önünde tutarak Tablo-1’deki lisans programlarından yapmaları gerekmektedir.
 • Sınavın uygulanmasında ve sonuçların değerlendirilmesinde aday tarafından verilen bilgiler esas alınacağından, Aday Başvuru Formlarına yazılan bilgilerdeki eksikler ve yanlışlar yüzünden doğacak sonuçlardan aday sorumlu olacaktır.
 • Sınavın ve sınav sonuçlarının geçerli sayılabilmesi için bir adayın bu kılavuzdaki tüm kurallara uyması zorunlu olup, sınav kurallarına uymayan adayların sınavları iptal edilecektir.

Bunlara da baktınız mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Seher dedi ki:

  Dgs türkçede dil bilgisi konularıda mı var hocam

  1. MBA Admin dedi ki:

   müfredatta var ama pek fazla sorulmuyor. yine de çıkma ihtimali var

MBA - Model Bilimler Akademisi. Tüm hakları saklıdır.